Polska

Ta polska firma współpracuje z największymi hollywoodzkimi wytwórniami

Marcin Hołowacz
Ta polska firma współpracuje z największymi hollywoodzkimi wytwórniami
3

Kupowanie filmów i seriali na tradycyjnych nośnikach, takich jak DVD czy Blu-ray wraz z możliwością oglądania ich za pośrednictwem chmury, to całkiem zgrabne połączenie dwóch światów. Platforma UltraViolet została stworzona przez takie studia jak Paramount Pictures, Warner Brothers, Sony Pictures Entertainment, Universal Studios, 20th Century Fox. Pozwala na rejestrowanie zakupionych filmów w bibliotece online UltraViolet, dzięki czemu można je później streamować na dowolne urządzenia.

UltraViolet

Największe światowe studia nie mogły sobie pozwolić na całkowite przespanie rewolucji technologicznej, związanej z powstaniem nowych możliwości cieszenia się dostępem do rozrywki w postaci filmów i seriali. Dlatego giganci branży postanowili opracować nowe standardy dystrybucji, czego efektem jest platforma UltraViolet. Wszystko sprowadza się do tego, żeby ludzie kupujący fizyczne nośniki nie byli… nazwijmy to „niewolnikami tych fizycznych nośników”. Kupiłeś coś na Blu-ray? Wizisz tam logo UltraViolet? W takim razie dokonaj rejestracji i ciesz się również dożywotnim dostępem do wersji cyfrowej.

Dlaczego wspominam teraz o platformie, która została uruchomiona w 2010 roku przede wszystkim dla mieszkańców Stanów Zjednoczonych (dziś doszło jeszcze kilka innych krajów)? Ponieważ interesuje nas nie tyle sama usługa, co fakt iż polska firma uczestniczy w jej kreaowaniu.

Szczecińska firma współpracuje z gigantami branży filmowej

Takie wieści dotarły do nas za pośrednictwem informacji prasowej i na pewno warto się tym zainteresować, ponieważ sukcesy polskich firm zawsze są czymś pozytywnym. Przez ostatni rok firma TEONITE, działająca w Technoparku Pomerania, tworzy rozwiązania dla największych hollywoodzkich wytwórni filmowych, dlatego że uczestniczy w rozwijaniu platformy UltraViolet.

Ultraviolet jest obecnie wspierane przez 85 firm z konsorcjum DECE (Digital Entertainment Content Ecosystem) do którego można zaliczyć również studia telewizyjne BBC, HBO, ale również serwisy VOD, dystrybutorów oraz producentów sprzętu. Usługi platformy są obecnie dostępne w 13 krajach (również kilku z Europy: Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Irlandia, Szwajcaria).

Polska firma TEONITE współpracując z niemiecką firmą castLabs, pracowała nad nową wersją usługi UltraViolet Coordinator (UVC), która jest odpowiedzialna za poprawne funkcjonowanie całego systemu. TEONITE zatrudnia ludzi doświadczonych w tworzeniu oprogramowania działającego na dużych zbiorach danych, co najczęściej wymaga ogromnych mocy obliczeniowych. Z kolei firma castLabs z Niemiec specjalizuje się w rozwiązaniach wideo w chmurze.

Prezes TEONITE, Robert Olejnik wyjaśnia:

Połączyliśmy siły i stworzyliśmy oprogramowanie, które umożliwia sprawne działanie usług udostępnianych przez platformę oraz szybką komunikację pomiędzy dostawcami treści, dystrybutorami i sprzedawcami. Skala przedsięwzięcia była ogromna. Platforma udostępnia obecnie ponad 250 mln filmów i programów tv dla ponad 28 mln użytkowników. Ruch na niej sięga do 1.7 mln transakcji na godzinę, czyli 500 transakcji na sekundę.

TEONITE i Technopark Pomerania

TEONITE działa od 2010 roku i od samego początku jest lokatorem Technoparku Pomerania. Obecnie zespół składa się z ponad 20 specjalistów IT z doświadczeniem w tworzeniu aplikacji mobilnych dla klientów biznesowych z całego świata oraz w budowaniu różnego oprogramowania biznesowego, skupiającego się na data science (algorytmy, narzędzia i aplikacje dla problemów dużych zbiorów danych), w tym również na uczeniu maszynowym.

Źródło: informacja prasowa

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

VoDSzczecin