Technologie

Polska dla Intela znacznie ważniejsza niż myślałem - polscy inżynierowie rozwijają obsługę USB 3.0, WiDi czy HD audio

Jan Rybczyński
Polska dla Intela znacznie ważniejsza niż myślałem - polscy inżynierowie rozwijają obsługę USB 3.0, WiDi czy HD audio
Reklama

Jestem z Intelem od początku swojej przygody z komputerami. We wczesnym dzieciństwie miałem kontakt z procesorem Intel 80386 i od tego czasu wszystkie...

Jestem z Intelem od początku swojej przygody z komputerami. We wczesnym dzieciństwie miałem kontakt z procesorem Intel 80386 i od tego czasu wszystkie moje urządzenia miały procesory tej firmy, nie licząc procesorów ARM w urządzeniach mobilnych, ale też nie wszystkich. Mimo to nie zdawałem sobie sprawy, że Polska jest dla Intela czymś więcej, niż tylko jednym z wielu krajów, w którym sprzedają się jego produkty.

Reklama

Tym czasem wczoraj dowiedziałem się, że największe centrum R&D Intela w Europie znajduje się w Polsce, a dokładniej w Gdańsku. Pracuje w nim aż 1000 osób z czego aż 800 to inżynierowie zajmujący się rozwijaniem konkretnych technologii i sterowników. Jakich? Na przykład USB 3.0, bezprzewodowego przesyłania obrazu WiDi, technologii HD audio, czy Intel Identity Protection, a także rozwijają sterowniki dla układów graficznych umieszczonych w procesorach Intela. Ośrodek istnieje od 1999 roku i znaczącą część pracowników została pozyskana w ramach programu stażowego.

Nie jest więc tak, że wszystkie technologie, z których korzystamy, powstają w Stanach Zjednoczonych czy na dalekim wschodzie. Jeżeli ktoś gdzieś na świecie podłącza dysk USB 3.0 czy ogląda bezprzewodowo film na swoim telewizorze za pomocą WiDi, robi to dzięki naszym, polskim inżynierom. Myślę, że to nie mały powód do dumy, biorąc pod uwagę jaką rolę odgrywa Intel na rynku komputerów i innowacji.


Intel zbudował również dwa superkomputery, które znajdują się w naszym kraju. Pierwszym z nich była trójmiejska Galera, która w momencie uruchomienia przy udziale prezydenta Wałęsy, była najszybszym superkomputerem w Europie Środkowo - Wschodniej. Obecnie w Centrum Informatycznym Świerk powstaje aż dziesięciokrotnie szybszy od Galery superkomputer, o mocy obliczeniowej 500 teraflopsów, który załapie się na listę top 100 najszybszych komputerów na świecie. Komputer będzie składał się z 896 procesorów, z których każdy posiada 10 rdzeni.

Są jeszcze dwie rzeczy, o których warto wspomnieć. Intel przeszkolił 90 tysięcy polskich nauczycieli, aby potrafili oni skorzystać z nowych technologii w procesie nauczania, a także polski oddział Intela wpłynął na zorganizowanie Intel Extreme Masters, wielkiego wydarzenia sportu elektronicznego, w Katowicach, o czym wielokrotnie pisaliśmy na AntyWeb. Spodek odwiedziło 50 tysięcy osób, a 5 milionów widzów oglądało rozgrywki na żywo na całym świecie. Sukces okazał się wystarczający, aby finał kolejnych mistrzostw Intel Extreme Masters odbył się właśnie w Polsce, a nie jak miało to miejsce do tej pory, podczas tragów CeBIT. Przewidziana pula nagród to niebagatelny milion złotych.

Nie pozostaje mi nic innego, jak tylko cieszyć, że tyle ciekawych rzeczy dzieje się właśnie w Polsce i że właśnie Intel to umożliwia.


Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama