Felietony

Polska chmura obliczeniowa od Beyond ma być znacznie tańsza od Amazon (AWS) . Rozdaję zaproszenia!

Grzegorz Marczak
Polska chmura obliczeniowa od Beyond ma być znacznie tańsza od Amazon (AWS) . Rozdaję zaproszenia!
59

Beyond posiada jedno z nowocześniejszych data center w Polsce, postanowił więc wykorzystać swoją infrastrukturę do zbudowania polskiej chmury obliczeniowej. Piszę obliczeniowej nie przez przypadek - nie będą to bowiem usługi jako serwis czyli SaaS ale infrastruktura jako serwis czyli IaaS. Różnica p...

Beyond posiada jedno z nowocześniejszych data center w Polsce, postanowił więc wykorzystać swoją infrastrukturę do zbudowania polskiej chmury obliczeniowej. Piszę obliczeniowej nie przez przypadek - nie będą to bowiem usługi jako serwis czyli SaaS ale infrastruktura jako serwis czyli IaaS. Różnica polega na tym, że infrastruktura jest podstawą dla wszelkich usług w modelu SaaS.

Zalety chmury obliczeniowej Beyond czyli e24cloud.com są takie same jak przy AWS czyli skalowalność, koniec z martwieniem się o skalowalność infrastruktury oraz cena. Płacimy bowiem za to co wykorzystujemy i za nic więcej, możemy też elastycznie powiększać moc obliczeniową potrzebną do utrzymania naszych usług. Nie mam tutaj więc pakietów hostingowych, wirtualnych serwisów itp. Decydując się na wejście w chmurę wirtualne serwery tworzymy sami, możemy też w oparci o chmurę uruchomić własną firmę hostingową i stać się resellerem.

Z tego co się orientuje e24cloud.com będzie pierwszą tego typu usługą w Polsce.. Źle się orientowałem :) Beyound nie jest pierwszy, chmurę obliczeniową oferuje również servecloud.pl. Klientami docelowymi będą przede wszystkim małe i średnie przedsiębiorstwa potrzebujące infrastruktury na swoje webowe projekty. Nie wykluczone natomiast, że chmura będzie też dobrym rozwiązaniem dla startupów. Sam doświadczyłem co znaczą problemy z hostingiem w przypadku nagłych wzrostów popularności strony i wiem, jak ważna jest początkowa decyzja odnośnie firmy która będzie utrzymywać nasze serwisy. Jeśli więc tylko chmura Beyond, będzie dostępna w rozsądnych cenach to z pewnością dla Startupów może to być świetna alternatywa do hostingu dedykowanego czy wirtualnych serwerów jakie oferują firmy hostingowe.Właśnie - jeśli już o cenach mówimy to może być to jedne z kluczowych czynników. Chmur obliczeniowych tego typu w Polsce wprawdzie nie ma to jednak na świecie mamy takich liderów jak właśnie Amazon czy Rackspace z których bez ograniczeń mogą korzystać również Polscy kliencie.

Dowiedziałem się jednak od Beyond, że planują oni być bardzo atrakcyjni cenowo - co oznacza, że ceny będą o ok 30% niższe niż u wymienionych powyżej konkurentów.

e24cloud.com ma być uruchomione do końca tego roku ale już teraz trwają zamknięte testy z wybranymi użytkownikami. Specjalnie dla czytelników Antyweb mam jednak 10 zaproszeń. Chętnych poproszę więc o zgłaszanie się w komentarzach - prośba tylko aby zgłaszały się osoby które naprawdę będą chciały przetestować chmurę obliczeniową.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu