Polacy zdominowali XXI Akademickie Mistrzostwa Europy Środkowej w Programowaniu Zespołowym organizowane w Zagrzebiu w Chorwacji. Studenci naszych Uniw...
Polacy zdominowali XXI Akademickie Mistrzostwa Europy Środkowej w Programowaniu Zespołowym organizowane w Zagrzebiu w Chorwacji. Studenci naszych Uniwersytetów zajęli wszystkie miejsca na podium i jako jedyni rozwiązali 10 zadań konkursowych.
Jak informuje PAP w zorganizowanym w Zagrzebiu turnieju wzięło w sumie udział 60 drużyn. Byli to przedstawiciele najlepszych uczelni informatycznych z Austrii, Chorwacji, Czech, Polski, Słowacji, Słowenii i Węgier. W sumie postawiono przed nimi 12 zadań, z którymi musieli się uporać. Pełną tabelę oraz wyniki możecie znaleźć na oficjalnej stronie turnieju. Ostrzegam tylko, że nie jest ona szczególnie urodziwa.
Pierwsze miejsce zajęli studenci Uniwerstytetu Warszawskiego w składzie: Wojciech Nadara, Marcin Smulewicz oraz Marek Sokołowski. Uczelnia zdobyła ten tytuł już po raz 14 w historii. W tym roku puchar wrócił do Warszawy po czterech latach przerwy. Co najważniejsze Polacy jako jedyni spośród wszystkich uczestników rozwiązali 10 zadań konkursowych. Polacy w imprezie uczestniczą od 1994, kiedy to zwyciężyli po raz pierwszy.
To jednak nie jedyny sukces. Polsce studenci zdominowali te zawody. Drugie miejsce zajęła ekipa z Uniwersytetu Wrocławskiego, a trzecie reprezentanci Uniwersytetu Jagielońskiego. W sumie w najlepszej dziesiątce mieliśmy aż 6 zespołów z Polski. Można to traktować jako dowód, że w regionie to właśnie nasz kraj może się pochwalić najzdolniejszymi programistami. Nie powinno wobec tego dziwić, że to właśnie u nas otwarto wczoraj Google Campus. Zresztą podczas otwarcia wyciągnięto ten argument na jednym ze slajdów - Polska ma świetnych programistów.
W maju w Tajlandii odbędą się Akademickie Mistrzostwa Świata w Programowaniu Zespołowym (ACM ICPC). Polskę reprezentować tam będą trzy zespoły z Uniwersytetów: Warszawskiego, Wrocławskiego i Jagielońskiego (czyli zdobywcy trzech pierwszych miejsc). Jak czytamy na stronie PAP jest to "najstarszy i najbardziej prestiżowy konkurs informatyczny na świecie, skierowany do studentów". Za organizację imprezy odpowiada Association for Computing Machinery. Jesrt to międzynarodowe stowarzyszenie, które skupia 80 tys. informatyków z całego świata, w tym naukowców oraz praktyków. Lokalne rozgrywki swoim patronatem objęły m.in. IBM oraz Microsoft.
Takie wydarzenia napawają dumą. Zupełnie inaczej się patrzy na akcje typu Godzina Kodowania czy Mistrzowie Kodowania, które organizują w Polsce odpowiednio Microsoft i Samsung. Mam wrażenie, że ta praca nie idzie na marne i wiedza faktycznie trafia na podatny grunt. Oczywiście, gwoli ścisłości, sukcesy studentów nie są jeszcze efektem tychże inicjatyw. Daje to jednak nadzieję, że w przyszłości będziemy jeszcze bardziej dominować w regionie, a być może również i w Europie.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu