Ciekawostki technologiczne

Który z polskich operatorów wypada najlepiej w rankingu Netflixa?

KK
Konrad Kozłowski
18

Gigant VOD pokroju Netflixa musi dbać o odpowiedni poziom swojej infrastruktury, ale nie wszystkie aspekty łączności pomiędzy jego serwerami, a użytkownikami zależą od firmy Reeda Hastingsa. Współpraca z operatorami jest bardzo ważna, ale Netflix wcale nie ma zamiaru ukrywać, który z nich wypada najlepiej.

Podczas wizyty w jednym z Netflix house w trakcie zeszłorocznych targów Mobile World Congress w Barcelonie, miałem okazję zobaczyć na żywo przykładowe serwery Netflixa oraz porazmawiać z inżynierami odpowiedzialnymi między innymi za ich działanie. Dowiedziałem się wtedy także, że serwis VOD współpracuje z wieloma operatorami na całym świecie, by móc zaoferować widzom jak najstabilniejsze i jak najbardziej wydajne połączenie skutkujące szybszym wczytywaniem się i nienaganną jakością materiałów.

W efekcie, partnerstwo Netflix z operatorami bywa tak bliskie, że ci drudzy decydują się nawet na umieszczenie serwerów z serialami i filmami wewnątrz własnej infrastruktury, by skrócić dystans pomiędzy użytkownikiem a samymi treściami. Podejrzewam, że dziś jeden z takich serwerów, na którym własnoręcznie mogłem umieścić coś od siebie, służy widzom w jednym z europejskich krajów.

Pewien czas temu, Netflix uruchomił nawet serwis Fast.com pozwalający zmierzyć prędkość swojego łącza i skonfrontowanie zapowiedzi (obiecanek) operatora ze stanem faktycznym. Prosty i schludny interfejs (także aplikacji mobilnych) uczynił Fast.com moją ulubioną usługą tego typu, ale żeby przekonać się jakie wyniki osiągają inni operatorzy zwrócimy się do specjalnej podstrony Netflixa.

Słowem wstępu będzie cytat opisujący zestawienia przygotowywane przez Netflix:

The Netflix ISP Speed Index is a measure of prime time Netflix performance on particular ISPs (internet service providers) around the globe, and not a measure of overall performance for other services/data that may travel across the specific ISP network.

Oznacza to, że prezentowane dane dotyczą tylko tego, jak dany operator radzi sobie z transferem w czasie tzw. prime time'u (największego ruchu) na Netflix, a nie ogólnych rezultatów pomiarów sieci danego ISP.

Mając to na uwadze, możemy przyjrzeć się aktualnym danym. Dotyczą one stycznia 2018 - Netflix przygotowuje taki ranking co miesiąc, dlatego można z łatwością sprawdzić, który z operatorów pnie się w górę, a który traci pozycje.

W tej chwili numerem jeden jest Toya, z naprawdę minimalną przewagą nad Ineą - tylko 0,03 Mbps. Co ciekawe, Inea w odróżnienia od Toya jeszcze nie oferuje technologii światłowodowej.  Światłowody Inea działają od 2009 roku - i to właśnie ta firma była pierwszą w Polsce, która (w 2016 roku) uruchomiła ofertę o prędkości 1 Gb/s. Podium zamyka Vectra , ale również niewiele odstająca od czołówki. Spoglądając na kolejne pozycje zauważycie, że faktycznie różnice pomiędzy wynikami są minimalne, a ruchy w tabeli dość nieznaczne. W stosunku do poprzedniego miesiąca zyskała Inea i Netia, pozycje straciły zaś Vectra i Orange.

W zestawieniu uwzględniani są też bowiem operatorzy komórkowi - z wiadomych względów pierwszą dziewiątkę zamykają Play i Plus, a tu wyniki z ponad 3,8 Mbps spadają aż do około 2,5 Mbps. Są to oczywiście średnie prędkości rozwijane przez użytkowników danej sieci.

Zerkając na wykres przedstawiający zmiany w rankingu można dostrzec spory awans Inei oraz Orange. Pomimo tego, że pierwszy z tych operatorów zaliczył drobny spadek w październiku 2017 roku, to później wrócił na wysokie miejsce na liście. Orange stale zyskuje, zaś pozostali operatorzy miewają lepsze i gorsze miesiące.

By wyjaśnić wszelkie wątpliwości, postanowiłem dopytać Netflix o kilka aspektów ich rankingu:

- Czy takie zestawienia są przygotowywane dla każdego kraju, gdzie Netflix jest dostępny, czy tylko tam gdzie zaliczył oficjalny debiut? (soft launch vs. launch)

-Obecnie Indeks ISP jest dostępny w największych krajach, w których działa platforma Netflix, ale nieustannie dodawane są informacje o kolejnych rynkach. Lista krajów dostępna jest na stronie badania. Nasze narzędzie pozwala sprawdzić jak wypadają poszczególne kraje na tle innych.

- Publikacja takich informacji ma pomóc użytkownikom w doborze operatora? A może to także sposób na zmotywowanie operatorów do usprawnienia swojej usługi?

.

- Jak wypada Polska na tle innych (europejskich) krajów pod względem poziomu ISP?

Indeks ISP powstał by wesprzeć konsumentów w wyborze najlepszego dostawcy Internetu do streamowania treści Netflix.  To obszerny przewodnik, który prezentuje medianę / średnie zużycie. By uzupełnić badania, opracowaliśmy także darmową usługę Fast.com, która pozwala sprawdzić prędkość Internetu na swoim urządzeniu.

Po więcej informacji na temat Fast.com możecie zajrzeć tutaj.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu