Już od prawie miesiąca mieszkańcy Krakowa na wybranych przystankach, mogą dzięki zamontowanym na przystankach interaktywnym ekranom, śledzić w czasie rzeczywistym aktualne położenie autobusów i tramwajów komunikacji miejskiej. Takie smartcity mi się podoba.
Mieszkańcy Krakowa mogą śledzić położenie wszystkich autobusów i tramwajów na mapach zamontowanych na przystankach
Wprawdzie śledzenie pojazdów komunikacji miejskiej dostępne jest już w wielu miastach w Polsce z poziomu różnych aplikacji mobilnych, ale dlaczego tego nie przenieść na przystanki, skoro się da? Nie wszyscy wiedzą, potrafią to zrobić na swoich smartfonach, zwłaszcza osoby starsze, a taka duża i wyraźna mapa obok tablic z czasami przyjazdów może jeszcze bardziej ułatwić przemieszczanie się po mieście jego mieszkańcom i turystom.
Robert Bartoszcze, Dyrektor ds. Digital w AMS, odpowiedzialny za wdrożenie systemu na przystankach:
Zmniejszyliśmy barierę dostępności usług cyfrowych dla osób, które nie korzystają z aplikacji i usług cyfrowych w telefonach. Wpisujemy się jednocześnie w szeroko rozumiany trend Smart City.
Oprócz aktualnego położenia pojazdów, z map można dowiedzieć się o aktualnych utrudnieniach na ulicach Krakowa, dzięki czemu można inaczej zaplanować sobie dostanie się z punktu A do punktu B.
Łukasz Franek z Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie:
Mieszkańcy Krakowa często zwracają uwagę, jak komfortowym rozwiązaniem jest informowanie o godzinie odjazdu pojazdu za pomocą elektronicznych tablic na przystankach – nie muszą wtedy sprawdzać rozkładów jazdy w gablocie czy w aplikacji w telefonie komórkowym. Jestem przekonany, że nowy sposób prezentacji Systemu Informacji Pasażerskiej z rzeczywistym położeniem pojazdów na mapach będzie jeszcze bardziej atrakcyjny dla pasażerów.
Jakie przystanki zostały wybrane do montażu systemu? AMS wymienia tu 12 lokalizacji w Krakowie:
- ul. Nawojki/Miasteczko Studenckie AGH
- al. Andersa/DH Wanda
- ul. Basztowa/Dworzec Główny
- ul. Bora Komorowskiego/Bora Komorowskiego
- ul. Basztowa/Stary Kleparz
- ul. Westerplatte/Poczta Główna
- al. Mickiewicza/AGH/UR
- ul. Karmelicka/Teatr Bagatela
- al. Krasińskiego/Muzeum Narodowe
- ul. Konopnickiej/Centrum Kongresowe
- ul. Konopnickiej/Rondo Grunwaldzkie
- ul. Kalwaryjska/Korona
Czekamy na pozostałe miasta w Polsce, które zdecydują się na wdrożenie takiej innowacji dla mieszkańców. Myślę, że nawet wandale docenią ją na przystankach i nie będą niszczyć takiego udogodnienia, które przydaje się wszystkim.
Źródło: AMS.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu