Felietony

Polak stworzył niesamowitą wizję kosmosu. To inspiruje i... ładnie wygląda jako tapeta na pulpicie

14

Artysta koncepcyjny i ilustrator, Maciej Rebisz stworzył tak zaje… to znaczy piękne i inspirujące prace, że dziś możemy o tym poczytać na The Verge. Trudno się dziwić, bo wystarczy rzut okiem choćby na jedną z tych wizualizacji kosmosu, żeby rozmarzyć się na dobre.

Człowiek to wieczny odkrywca… a kosmos czeka! Czy ktoś się z tym nie zgodzi? Zawsze chcieliśmy wiedzieć co jest za następną górą, rzeką czy lasem. Interesowały nas również wyprawy na inne kontynenty. Po prostu mamy to w genach i wydaje się, że nigdy nie mamy dość. Wszystkie miejsca na powierzchni odwiedzone? To zacznijmy kopać i zobaczmy co jest na dole, albo wzbijmy się jak najwyżej i zobaczmy świat z góry… albo nie, polećmy na Księżyc!

Wyścig kosmiczny

Wyścig kosmiczny rozpoczął się w 1957 wraz z wystrzeleniem Sputnika 1 na ziemską orbitę. Towarzysz podróży był aluminiową kulą z  4 antenami oraz 2 nadajnikami radiowymi. Przez ok 3 tygodnie emitował sygnały radiowe, po czym akumulatory się wyczerpały. W 1958 roku Sputnik 1 spłonął w atmosferze naszej planety i tyle po nim zostało… Chociaż nie, zostało po nim znacznie więcej, bo przecież umownie jego wystrzelenie zostało uznane za początek wyścigu kosmicznego!

A gdyby wyścig kosmiczny trwał a najlepsze?

Na stronie internetowej swojego projektu Space That Never Was, Maciej Rebisz wyjaśnia, że eksploracja kosmosu to temat, który od zawsze go fascynował (już od dziecka). Sama myśl o tym, że można odwiedzić inne światy i zobaczyć miejsca, których nikt jeszcze nie widział, odkrywać nieznane… to dla polskiego artysty pewnego rodzaju magia. Jednak nie chciał zabrać się za tworzenie czegoś, co później miałoby łatkę „generic sci-fi”, zamiast tego chciał zrobić coś więcej, coś bardziej oryginalnego. Stanowiło to motywację do tego, żeby lepiej zadbać o naukowe aspekty ilustracji.

Maciej Rebisz napisał, żebyśmy wyobrazili sobie świat, w którym kosmiczny wyścig nigdy się nie skończył. Świat, w którym kosmiczne agencje przez cały czas otrzymywały lepsze finansowanie od wojska, a prywatne firmy zainteresowane podbojem kosmosu wyrosły jak grzyby po deszczu i dodatkowo przyspieszyły rozwój branży kosmicznej. Wizja Macieja Rebisza to świat, w którym ludzie nigdy, choćby na chwilę, nie przestali mieć wielkich marzeń i celować wysoko.

Piękne, ale to tylko przedsmak. Więcej twórczości Macieja Rebisza znajduje się na stronie spacethatneverwas.tumblr.com oraz na artstation.com/mac. Gorąco zachęcam do zapoznania się z pozostałymi ilustracjami.

Kosmos potrafi inspirować...

Ilustracje i animacje poświęcone kosmicznym tematom potrafią sprawić, że się rozmarzymy, a czasem nawet zmotywują do działania, albo do czegoś zainspirują. Właśnie dlatego ponownie polecam wizję ludzkiej eksploracji kosmosu pod tytułem „Explorers”.

https://vimeo.com/227775562

Źródło 1, 2, 3

Grafika

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: