Motoryzacja

Poduszka powietrzna dla motocyklistów. Ten producent wie, jak zadbać o ich bezpieczeństwo

Mirosław Mazanec
Poduszka powietrzna dla motocyklistów. Ten producent wie, jak zadbać o ich bezpieczeństwo
1

Honda opatentowała nowy system poduszek powietrznych umieszczanych bezpośrednio w motocyklu.

Japoński producent był jednym z pierwszych, który myślał o zapewnieniu dodatkowego bezpieczeństwa motocyklistom. Choć pierwotna wersja poduszki, montowana w modelu Goldwing już 16 lat temu, nie zdobyła popularności. Jak to wyglądało – można zobaczyć na tym wideo.

Drugie podejście powinno już być bardziej udane. Jak donosi serwis cycleworld.com, firma opatentowała specjalny system montowany w motocyklu który ma zapewnić bezpieczeństwo kierowcy.

Na rysunkach widać, że poduszka jest montowana z przodu przy siedzisku – mniej więcej między nogami prowadzącego. W momencie wypadku owija się wokół tułowia i ramion a następnie odłącza od motocykla. Dzięki temu prowadzący nie będzie złączony z pojazdem – co mogłoby być dla niego niebezpieczne.

Na projektach umieszczono również strzałki w tylnej części siedzenia. Nie wiadomo jednak, czy tam też będzie system bezpieczeństwa, czy może jest to miejsce w którym będzie montowana poduszka powietrzna dla pasażera. W każdym razie na ilustracjach widzimy tylko kierowcę.

Problemem mogą być w tym przypadku różne rozmiary prowadzących. Duża osoba zajmująca więcej miejsca mogłaby unieruchomić poduszkę dla pasażera. Na razie nie wiadomo czy i jak Honda rozwiąże ten problem.

W tym momencie motocykliści mogą używać specjalnych kamizelek które pełnią rolę poduszek. Podczas wypadku napełniają się powietrzem. Chronią plecy, klatkę piersiową, szyję i kość ogonową. Na początku problemem był jednak ich czas aktywacji. Ale ostatnie systemy, dzięki zastosowaniu nowoczesnych czujników, pozwalają na odpalenie poduszki w około 50 milisekund po tym, gdy komputerowy algorytm wykryje sytuację równoznaczną z wypadkiem.

Działają również nie tylko w momencie, gdy kierowca zostanie wyrzucony z motocykla, ale także przy czołowym zderzeniu.

Na pewno jednak poduszka montowana w motocyklu będzie dla kierowcy wygodniejsza. Odpada bowiem zakładanie kolejnej warstwy pod specjalną odzieżą do jazdy.

źródło

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

news