Dziś minął termin wdrożenia Podstawowego Rachunku Płatniczego we wszystkich bankach w Polsce. Tak przeglądając dzisiaj strony naszych banków i szukając go w ich ofertach kont osobistych zdałem sobie sprawę, że to pic na wodę - nikt z tego nie skorzysta.
Podstawowy Rachunek Płatniczy to pic na wodę, ale to dzięki niemu mamy już darmowe konta
Idea Podstawowego Rachunku Płatniczego zrodziła się w połowie wakacji jeszcze w 2016 roku, czyli dwa lata temu. Wtedy jeszcze nie wszyscy mieliśmy darmowe konta, jakieś tam opłaty, czy za prowadzenie konta czy za kartę debetową w niektórych bankach były.
Na początku lutego 2017 roku idea przerodziła się w ustawę i przymus pojawienia się w ofercie darmowych kont we wszystkich bankach i SKOK-ach w Polsce.
Co się ciekawego okazało po tym? Banki jak jeden mąż zaczęły wycofywać z oferty przestarzałe konta z opłatami, a w je miejsce wstawiały zupełnie nowe konta, w praktyce darmowe. W większości przypadków warunkiem koniecznym były banalne kilka operacji bezgotówkowych w miesiącu czy odpowiedni wpływ na konto, co miesiąc.
Aby nie być gołosłownym wymienię wszystkie, które udało mi się wyłapać w tym okresie. Zrobił tak Bank Zachodni WBK wprowadzając do oferty Konto jakie Chcę, Alior Bank – Konto Jakże Osobiste, Getin Bank – Konto Proste Zasady, Konto Przekorzystne – Bank Pekao czy Credit Agricole – Konto dla Ciebie. Ponadto doczekaliśmy się nawet bezwarunkowych darmowych kont w 3 bankach – Nest Konto w Nest Bank, Orange Finanse, Konto Idealne w Idea Bank.
Spójrzmy teraz na te oferty, na przykład weźmy Bank Zachodni WBK, który ofertę nowego Konta Jakie Chcę idealnie podpasował pod zasady udostępniania Podstawowego Rachunku Płatniczego, a w zasadzie zrobił wszystko, aby nikt z niego nie chciał korzystać - ani dotychczasowi klienci ani nowi. A dzisiejsza zmiana na kontach w BZWBK powinna zachęcić jeszcze do przejścia do nich z konkurencyjnych banków.
Już jedna z zasad PRP, mówi o udostępnieniu pierwszych 5 dowolnych transakcji w miesiącu kalendarzowym za darmo. W takim właśnie BZWBK wystarczy 5 transakcji bezgotówkowych i w zasadzie wszystko później jest bezpłatne. Więc każdy sobie pomyśli przed założeniem konta, że zakładanie PRP jest w zasadzie bez sensu, bo po co ma się narażać na jakieś opłaty po przekroczeniu limitów?
Wspomniane zmiany, które weszły w życie dziś w ofercie Konta Jakie Chcę znoszą dodatkowo opłaty za Przelewy Express ELIXIR i BlueCash, które do tej pory kosztowały 2,5 zł za przelew dla klientów do 26-roku życia i 5 zł powyżej, opłaty za transakcje dokonane przy pomocy Przelewy24, które kosztowały 50 groszy, podobnie jak opłata za zlecenie stałe. Od dziś i to będzie za darmo.
Podstawową ideą jaka przyświecała powstaniu pomysłu na PRP, było przekonanie tych nieubankowionych osób do założenia konta, a w rezultacie już prawie wszyscy je dostaliśmy i możemy z nich korzystać w zasadzie bez opłat, po spełnieniu kilku śmiesznych warunków. Mamy więc powody do zadowolenia wszyscy.
Photo: Vladru/Depositphotos.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu