Felietony

Podstawowy Rachunek Płatniczy to pic na wodę, ale to dzięki niemu mamy już darmowe konta

Grzegorz Ułan
Podstawowy Rachunek Płatniczy to pic na wodę, ale to dzięki niemu mamy już darmowe konta
Reklama

Dziś minął termin wdrożenia Podstawowego Rachunku Płatniczego we wszystkich bankach w Polsce. Tak przeglądając dzisiaj strony naszych banków i szukając go w ich ofertach kont osobistych zdałem sobie sprawę, że to pic na wodę - nikt z tego nie skorzysta.

Idea Podstawowego Rachunku Płatniczego zrodziła się w połowie wakacji jeszcze w 2016 roku, czyli dwa lata temu. Wtedy jeszcze nie wszyscy mieliśmy darmowe konta, jakieś tam opłaty, czy za prowadzenie konta czy za kartę debetową w niektórych bankach były.

Reklama

Na początku lutego 2017 roku idea przerodziła się w ustawę i przymus pojawienia się w ofercie darmowych kont we wszystkich bankach i SKOK-ach w Polsce.

Co się ciekawego okazało po tym? Banki jak jeden mąż zaczęły wycofywać z oferty przestarzałe konta z opłatami, a w je miejsce wstawiały zupełnie nowe konta, w praktyce darmowe. W większości przypadków warunkiem koniecznym były banalne kilka operacji bezgotówkowych w miesiącu czy odpowiedni wpływ na konto, co miesiąc.

Aby nie być gołosłownym wymienię wszystkie, które udało mi się wyłapać w tym okresie. Zrobił tak Bank Zachodni WBK wprowadzając do oferty Konto jakie Chcę, Alior Bank – Konto Jakże Osobiste, Getin Bank – Konto Proste Zasady, Konto Przekorzystne – Bank Pekao czy Credit Agricole – Konto dla Ciebie. Ponadto doczekaliśmy się nawet bezwarunkowych darmowych kont w 3 bankach – Nest Konto w Nest Bank, Orange Finanse, Konto Idealne w Idea Bank.

Spójrzmy teraz na te oferty, na przykład weźmy Bank Zachodni WBK, który ofertę nowego Konta Jakie Chcę idealnie podpasował pod zasady udostępniania Podstawowego Rachunku Płatniczego, a w zasadzie zrobił wszystko, aby nikt z niego nie chciał korzystać - ani dotychczasowi klienci ani nowi. A dzisiejsza zmiana na kontach w BZWBK powinna zachęcić jeszcze do przejścia do nich z konkurencyjnych banków.

Już jedna z zasad PRP, mówi o udostępnieniu pierwszych 5 dowolnych transakcji w miesiącu kalendarzowym za darmo. W takim właśnie BZWBK wystarczy 5 transakcji bezgotówkowych i w zasadzie wszystko później jest bezpłatne. Więc każdy sobie pomyśli przed założeniem konta, że zakładanie PRP jest w zasadzie bez sensu, bo po co ma się narażać na jakieś opłaty po przekroczeniu limitów?


Wspomniane zmiany, które weszły w życie dziś w ofercie Konta Jakie Chcę znoszą dodatkowo opłaty za Przelewy Express ELIXIR i BlueCash, które do tej pory kosztowały 2,5 zł za przelew dla klientów do 26-roku życia i 5 zł powyżej, opłaty za transakcje dokonane przy pomocy Przelewy24, które kosztowały 50 groszy, podobnie jak opłata za zlecenie stałe. Od dziś i to będzie za darmo.

Reklama

Podstawową ideą jaka przyświecała powstaniu pomysłu na PRP, było przekonanie tych nieubankowionych osób do założenia konta, a w rezultacie już prawie wszyscy je dostaliśmy i możemy z nich korzystać w zasadzie bez opłat, po spełnieniu kilku śmiesznych warunków. Mamy więc powody do zadowolenia wszyscy.

Photo: Vladru/Depositphotos.

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama