Telekomy

Podpalono nadajnik Play. Naprawdę tak ma wyglądać walka z 5G w Polsce?

Paweł Winiarski
Podpalono nadajnik Play. Naprawdę tak ma wyglądać walka z 5G w Polsce?
49

O ile jeszcze zakładanie na głowę foliowych czapek i protesty nikomu nie szkodzą, to podpalanie nadajników jest już niebezpieczne i nosi znamiona przestępstwa. Słyszeliśmy o podpaleniach nadajników za granicą, teraz niestety przyszedł również czas na Polskę.

Sieć obiegła informacja o tym, że podpalono stację bazową Play w Łodzi. Najpierw informowano, że to nadajnik 5G, okazało się jednak, że to po prostu stacja bazowa - taka jak każda inna. Dodatkowo Play nie uruchomił przecież jeszcze komercyjnej sieci 5G w Polsce.

Przeczytaj też: Ruszyła pierwsza oficjalna komercyjna sieć 5G w Polsce

Jak możecie się domyślić, w tej części internetu, która potępia 5G w Polsce pojawiły się bardzo entuzjastyczne wpisy ze zdjęciami płonącego nadajnika. Jak czytamy w serwisie WhatNext, "autorem entuzjastycznie opisanego postu jest były kandydat na posła z ramienia Konfederacji, obecnie asystent społeczny Grzegorza Brauna" Tak też czytamy, że to nie są wypadki, a podpalenia.

Play nie potwierdził, że chodzi o ich nadajnik, nie zignorował jednak sprawy i wystosował w tym temacie oficjalne oświadczenie operatora.

W związku z doniesieniami o atakach na infrastrukturę telekomunikacyjną w Polsce operator sieci PLAY oświadcza, że takie czyny noszą znamiona działalności przestępczej wymierzonej w bezpieczeństwo państwa i obywateli. Operator podkreśla, że bezpieczeństwo oraz ochrona klientów i pracowników jest jego najwyższym priorytetem. Wszelkie tego rodzaju ataki są natychmiast zgłaszane odpowiednim organom ścigania na najwyższym szczeblu.

Infrastruktura telekomunikacyjna pełni kluczową rolę w funkcjonowaniu społeczeństwa i gospodarki. Jej znaczenie jest szczególnie istotne w sytuacjach krytycznych, takich jak stan klęski żywiołowej, czy stan epidemii, którego właśnie doświadczamy. Sprawna i wydajna infrastruktura telekomunikacyjna jest niezbędna w zgłoszeniach wypadków i wydarzeń zagrażających zdrowiu i życiu wszystkich osób znajdujących się na terytorium Polski. Ataki na nią są takim samym przestępstwem, jak niszczenie infrastruktury kolejowej (tory i trakcje) czy energetycznej (linie przesyłowe).

Operator sieci PLAY potępia podżeganie do ataków na infrastrukturę telekomunikacyjną.

źródło: 1, 2

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu