Telekomy

Otvarta - pierwszy operator wirtualny otwarty na 5G. Prześwietlamy ich ofertę, może warto się przenieść?

Grzegorz Ułan
Otvarta - pierwszy operator wirtualny otwarty na 5G. Prześwietlamy ich ofertę, może warto się przenieść?
27

Otvarta, to jeden z wielu operatorów wirtualnych, którzy działają na nadajnikach Plusa, ale jedyny, który wdraża rozwiązania niedostępne u innych operatorów. Najpierw była to wyższa jakość rozmów HD Voice, teraz będzie to 5G.

Plus rozpoczął udostępnianie nowej technologii 5G swoim klientom 11 maja, na częstotliwość 2,6 GHz TDD na 100 nadajnikach w 7 miastach w Polsce – Warszawie, Łodzi, Gdańsku, Poznaniu, Szczecinie, Wrocławiu i w Katowicach. Mapę dostępności i listę urządzeń ją wspierających znajdziecie w wyżej podlinkowanym wpisie.

Operator Otvarta na koniec zeszłego tygodnia ogłosił, że rozpoczyna wdrażanie 5G również dla swoich klientów, na razie tylko wybranym, a pełne wdrożenie zapowiada na III kwartał 2020 roku.

Sieć komórkowa z radością pragnie poinformować, iż kończy prace nad wdrożeniem standardu 5G dla swoich abonentów. Pełne wdrożenie 5G nastąpi w III kwartale 2020r. U wybranych abonentów, w ramach testów, uruchomienie 5G nastąpi już w dniu dzisiejszym.

To będzie już czas, kiedy na rynku dostępna będzie większa liczba urządzeń wspierających rozwiązanie Plusa, więc warto już teraz sprawdzić dokładnie ofertę Otvarta, która jak to w przypadku operatorów wirtualnych może być korzystniejsza niż u operatorów infrastrukturalnych.

Oferta na abonament komórkowy w Otvarta

Podstawowa oferta na abonament komórkowy w Otvarta składa się z czterech planów. Pierwszy za 7,99 zł przeznaczony jest dla osób, które mało dzwonią i nie wysyłają wiadomości, a telefon im służy raczej do odbierania połączeń. W pakiecie jest 60 minut na połączenia wychodzące na numery komórkowe i stacjonarne oraz 2 GB transferu danych.

Drugi plan za 13,99 zł z 11 GB transferu danych, odpowiedni będzie dla osób, które dużo dzwonią, a do komunikacji służą im komunikatory. Kolejny plan za 17,99 zł to już nielimitowane rozmowy i wiadomości SMS oraz 21 GB transferu danych, a w ostatnim za 28,99 zł dochodzą nielimitowane MMS-y oraz 31 GB transferu danych. Ten ostatni plan łudząco przypomina ofertę nju mobile za 29 zł, jest tylko o jeden grosz tańsza i ma o jeden GB więcej transferu.

Wszystkie abonamenty mają miesięczny okres wypowiedzenia i zawierają pakiet wakacyjny - 500 minut rozmów w UE, Norwegii, Islandii i Lichtensteinie, który można wykorzystać dwa razy do roku przez 14 dni.

W przypadku, gdy chcemy korzystać przez cały czas z roamingu w UE wg RLAH, trzeba będzie podpisać umowę na dwa lata i wybrać jeden z dwóch planów - za 24,99 zł z nielimitowanymi rozmowami, płatnymi wiadomościami oraz z 2 GB transferu danych lub za 28,99 zł z 6 GB transferu danych. Do tego, oprócz nielimitowanych rozmów dochodzą tu nielimitowane wiadomości MMS.

Oferta na internet mobilny w Otvarta

Oprócz oferty komórkowej, Otvarta ma też plany na internet mobilny z dynamicznym adresem IP lub stałym (publicznym lub prywatnym). Za dynamiczny adres IP trzeba dopłacić 5 zł miesięcznie.

Podobnie, jak w ofercie komórkowej możemy tu wybierać spośród czterech planów za 14,99 zł, 19, 99 zł, 34,99 zł, 44,99 zł, odpowiednio z 5 GB, 10 GB, 30 GB i 100 GB transferu danych w miesiącu. W planie za 34,99 zł, można dodatkowo dokupić pakiet nocny ze 100 GB transferu za 3,99 zł, a w najdroższym abonamencie za 44,99 zł, zawarty on już jest w cenie. Umowa podpisywana jest z miesięcznym okresem wypowiedzenia.

Oferta operatora Otvarta wydaje się być dobrze skrojona na różne potrzeby. Z oferty komórkowej dobrze wygląda plan za 28,99 zł, porównywałem go z nju mobile, z tym że tutaj 31 GB dostajemy od razu na start, w nju trzeba czekać na 30 GB dwa lata. Co do oferty internetu mobilnego, plan za 44,99 zł powinien być wystarczający do użytku domowego, a dodatkowe 100 GB można wykorzystać na jakieś nocne aktualizacje czy ściąganie gier, na przykład z platformy Steam.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu