Konsole

Początek końca PlayStation Portable

Kamil Ostrowski
Początek końca PlayStation Portable
20

Łamiące wiadomości z Kraju Kwitnącej Wiśni. Po prawie dziesięciu latach PlayStation Portable znika z półek sklepowych. W całym kraju rodzice młodych dzieci zastanawiają się, co ich pociechy dostaną w przyszłym roku na komunię. No dobrze, może nie w Japonii, bo tam komunia to raczej rzadkość,...

Łamiące wiadomości z Kraju Kwitnącej Wiśni. Po prawie dziesięciu latach PlayStation Portable znika z półek sklepowych. W całym kraju rodzice młodych dzieci zastanawiają się, co ich pociechy dostaną w przyszłym roku na komunię.

No dobrze, może nie w Japonii, bo tam komunia to raczej rzadkość, nie mówiąc o kupowaniu z tej okazji PlayStation Portable, jednakże w Polsce ten sprzęt pozostaje, głównie ze względu na swoją cenę, dosyć popularny, a przynajmniej obecny na półkach. Póki co brakuje wieści dotyczących przyszłości tego sprzętu w Europie. Biorąc pod uwagę, że urządzenie wylądowało u nas nieco później, to zapewne nieco później zniknie.

Kiedy można spodziewać się, że PlayStation Portable na dobre zniknie ze sklepów? Wedle informacji podanej przez korporację, dostawy w Japonii zakończą się jeszcze w tym miesiącu. Konsolka w Europie wylądowała dziesięć miesięcy później w naszym regionie, ale nie spodziewałbym się, żeby Sony chciało tak długo jeszcze podtrzymywać obecność sprzętu na rynku. Różnica w cenie pomiędzy PSP a PlayStation Vita przestaje być druzgocąca i to właśnie ta druga konsola coraz częściej przyciąga uwagę konsumentów. Za parę miesięcy można spodziewać się dużych przecen i wyprzedaży, mających na celu sprzedanie ostatnich modeli, zalegających w magazynach.

Przenośna konsola Sony z poprzedniej generacji, poradziła sobie jednak całkiem nieźle, biorąc pod uwagę, że było to pierwsze podejście firmy do podjęcia walki z legendarnymi na tym polu twórcami Game Boy’a. Wydawało się, że Nintendo DS, bezpośredni konkurent PlayStation Portable, miażdżył go na każdym kroku, ale ostatecznie liczby rozłożyły się dosyć racjonalnie: 154 miliony sprzedanych DSów i nieco ponad 80 milionów PSP.

W sprzedaży dostępne było łącznie pięć modeli PlayStation Portable. Pierwsza wersja, tak zwany „fat” i odchudzone, nieco przemodelowane PSP-2000 i PSP-3000 i E1000 (wersja budżetowa, pozbawiona m.in. Wi-Fi). Sony w ramach eksperymentu z cyfrową dystrybucją wypuściło również wersję „Go”, która była pozbawiona czytnika dysków, a gry dystrybuowane były wyłącznie przez PlayStation Network. Niestety, wysokie ceny i braki w sklepie cyfrowym zabiły tę inicjatywę.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Sonypspplay station