Aplikacje webowe

Pocket od teraz z abonamentem premium. Korzyści dla płacących są wymierne

Tomasz Popielarczyk
Pocket od teraz z abonamentem premium. Korzyści dla płacących są wymierne
11

Na wszystkich przychodzi czas - przyszedł i na Pocketa. Popularny schowek internetowy wraz z ostatnią aktualizacją swojej aplikacji mobilnej wprowadził usługę premium, która wiąże się z regularnymi opłatami, ale również przynosi szereg korzyści. Na szczęście kilka nowości wprowadzono też do darmowej...

Na wszystkich przychodzi czas - przyszedł i na Pocketa. Popularny schowek internetowy wraz z ostatnią aktualizacją swojej aplikacji mobilnej wprowadził usługę premium, która wiąże się z regularnymi opłatami, ale również przynosi szereg korzyści. Na szczęście kilka nowości wprowadzono też do darmowej wersji.

Pocket premium jest adresowany do użytkowników, którzy bardzo intensywnie korzystają z usługi, zapisują tutaj duże ilości treści oraz potrzebują narzędzi, które pozwolą lepiej zarządzać zgromadzoną biblioteczką. Nie oznacza to oczywiście, że osoby, które nie chcą płacić, pozostają na lodzie. Pocket będzie dla nich funkcjonował w sposób standardowy. Nie należy obawiać się jakichkolwiek cięć, sztucznych ograniczeń czy utrudniających życie reklam. Zaproponowany układ wydaje się zatem jak najbardziej uczciwy.

Co dostajemy w wersji premium? Twórcy wprowadzili tutaj funkcję permanentnego zapisywania kopii artykułów, które zostały dodane do schowka. Oznacza to, że nawet w sytuacji, gdy dana publikacja zniknie z sieci, będziemy mieli nadal do niej dostęp. Co istotne, mechanizm ten działa pasywnie, a więc zapisywane są wszystkie dodane (również w przeszłości) pozycje.

Wersja premium to również o wiele bardziej rozbudowana wyszukiwarka. Dotąd, aby znaleźć jakikolwiek artykuł, konieczne było wpisanie jego tytułu lub adresu strony, z której pochodzi. Teraz ma to odbywać się również z wykorzystaniem tagów, a także fragmentów treści. Dotarcie do dowolnej pozycji ma być tym samym o wiele prostsze i wymagać wprowadzenia znacznie mniejszej liczby danych.

Płacący użytkownicy Pocketa otrzymają do dyspozycji również specjalny mechanizm podpowiadający tagi po dodaniu nowego artykułu do schowka. Specjalny algorytm analizuje słowa kluczowe występujące w treści, a następnie wybiera najlepiej pasujące do nich tagi. Reszta odbywa się już intuicyjnie. Co istotne, rozwiązanie to jest dostępne zarówno w aplikacji mobilnej jak i rozszerzeniu dla przeglądarki.

Ile za to wszystko należy zapłacić? Miesięczny abonament to wydatek rzędu 15 złotych. Można też zapłacić z góry za cały rok, co się wiąże z inwestycją rzędu 137 zł. Czy warto? Jeżeli intensywnie korzystacie z Pocketa, zapisujecie tutaj absolutnie wszystko i zwyczajnie brakuje Wam mechanizmów, które zapobiegałyby usuwaniu treści ze stron www oraz ułatwiały dotarcie do zgromadzonych materiałów, to cena jaką należy za to ponieść nie wydaje się wysoka.

Pocket nie wciska na siłę swojego pakietu premium i dedykuje go jedynie tym użytkownikom, którzy go naprawdę potrzebują. Z czasem pewnie pojawi się tutaj wiele innych dodatków, które usprawnią zarządzanie rozbudowaną bazą artykułów. Oby tylko nie zaczęło się to negatywnie odbijać na użytkownikach darmowych.

Na szczęście Ci również otrzymali kilka nowości. Twórcy poinformowali również o aktualizacji swojego rozszerzenia dla Chrome, które teraz pozwala na dodawanie tagów tuż po zapisaniu artykułu w schowku (a także natychmiastowe usuwanie go stamtąd w razie np. kliknięcia przez pomyłkę). W podobnym tonie przeprowadzona została aktualizacja aplikacji mobilnej, która otrzymała funkcje pozwalające na bardziej zaawansowane zarządzanie tagami.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu