Aplikacje webowe

Pocket, mój ulubiony serwis do zapisywania treści na potem, nauczył się sugerować co powinienem przeczytać

Jan Rybczyński
Pocket, mój ulubiony serwis do zapisywania treści na potem, nauczył się sugerować co powinienem przeczytać
15

Mam teorię, że niemal każdy potrzebuje serwisu do zapisywania treści na później. Praktycznie nie ma szans na to, żeby móc przeczytać wszystko co jest interesujące w momencie jak na to przypadkiem trafimy lub zanim zamkniemy przeglądarkę. Dodatkowo często czas na czytanie mamy gdy akurat nie siedzimy...

Mam teorię, że niemal każdy potrzebuje serwisu do zapisywania treści na później. Praktycznie nie ma szans na to, żeby móc przeczytać wszystko co jest interesujące w momencie jak na to przypadkiem trafimy lub zanim zamkniemy przeglądarkę. Dodatkowo często czas na czytanie mamy gdy akurat nie siedzimy przed komputerem, ale np. w komunikacji miejskiej. Pocket to mój ulubiony serwis tego typu i dzięki aktualizacji do wersji 5 stał się jeszcze lepszy, wkracza bowiem w świat rekomendacji.

Z tym zapisywaniem na później jest jeden problem. Nie zawsze pamiętamy, że mieliśmy coś przeczytać i ilość zapisanych artykułów gwałtownie rośnie, przytłaczając nas i zniechęcając do czytania bo po prostu nie wiemy od czego zacząć. Ja osobiście już tego problemu nie mam dzięki temu, że Pocket obsługuje TTS oraz dzięki polskiej (już należącej do Amazonu) Ivonie. Po prostu wysłuchuje tego co mnie interesuje podczas codziennych obowiązków, gdy nie mam czasu na czytanie. Tym sposobem udaje mi się opróżnić większość listy. Tym nie mniej wiem, że wiele osób ma właśnie taki problem, że składuje setki artykułów i nigdy do nich nie wraca.

Ludzie z Pocket też zauważyli ten problem. Większość użytkowników ma zapisane ponad 100 artykułów, ale te znajdujące się poniżej 30 pozycji na liście prawie nigdy nie są otwierane. Zaradzić ma temu funkcja Highlights, która wybierze dla nas najciekawsze treści wśród tych, które zapisaliśmy i wyróżni je specjalnymi oznaczeniami. Są to odpowiednio:

Best of - nie jest doprecyzowane na jakiej zasadzie najlepsze artykuły są wyłaniane
Trending - najpopularniejsze artykuły w sensie częstotliwości zapisania do przeczytania an później oraz najczęściej udostępniane w serwisie Pocket
Long Reads - długie teksty wymagające więcej czasu
Quick Reads - wręcz przeciwnie, krótkie artykuły gdy mam tylko chwilę

Jak większość dzisiejszych technologii, oznaczenia mają być inteligentne, mają uczyć się naszego stylu czytania, tego co nas interesuje i uwzględniać to w swoich rekomendacjach, biorąc pod uwagę nasze ulubione strony, autorów czy tematykę artykułów. W przypadku aplikacji mobilnej kilka rekomendacji będzie pojawiać się na samej górze listy, dzięki czemu łatwo i szybko będzie można zagłębić się w lekturę bez żmudnego przeglądania całej listy.

Na tym jednak funkcjonalność rekomendacji się nie kończy. Pocket nawiązał współpracę z innymi aplikacjami dostarczającymi nam treści. Pierwszą z takich aplikacji jest Zite. Wystarczy powiązać konto Pocket z Zite, aby dostawać propozycje świeżych, niezapisanych jeszcze artykułów w Zite, ale bazujących na naszych preferencjach czytelniczych zapisanych artykułów z Pocket. Ta współpraca jest naprawdę interesująca, wiadomo bowiem, że rekomendacje będą tym trafniejsze im więcej danych mają do dyspozycji. Uczenie się naszych preferencji każdej aplikacji z osobna nie ma wielkiego sensu.

Przy okazji wprowadzania nowości aplikacje mobilne doczekały się aktualizacji. Już w tej chwili dostępny jest Pocket w wersji 5.0 na iOS. Oprócz obsługi rekomendacji zyskał on nowe przejrzyste menu znajdujące się w lewym górnym rogu, lepsze wyszukiwanie uwzględniające zarówno artykuły nieprzeczytane jak i te znajdujące się w archiwum oraz znacznie wygodniejsze zaznaczanie wielu artykułów w celu wykonania masowego kasowania bądź przeniesienia do innej kategorii.

Pocket to jedna z kluczowych aplikacji pozwalająca mi przyswajać treści z internetu. To dzięki niej łatwiej gromadzę treści, które przekuwam później na artykuły dla AntyWeb. Nowa aktualizacja bardzo mi się podoba, chociaż nie wiedziałem jeszcze rekomendacji w akcji. Albo mam aktualnie za mało zapisanych artykułów, albo funkcja nie została jeszcze u mnie w pełni wdrożona. Natomiast obsługa Pocket na iOS uległa faktycznie wyraźnej poprawie pod względem ergonomii. Użytkownicy Androida będą musieli poczekać na aktualizację jeszcze niecały tydzień, do 20 listopada.

Więcej informacji na temat nowego Pocket znajdziecie na oficjalnym blogu.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu