Fundacja WWF Polska i Google Polska zorganizowały dziś pokazowy rejs łodzią z zamontowanym plecakiem Google Trekker. Fundacja ta jest pierwszą instytucją w Polsce, która będzie robiła zdjęcia do Street View przy użyciu plecaka Google Trekker. Do tej pory Google samo, zwykle z zamontowanym plecakiem na samochodach, robiło te zdjęcia w Polsce, pierwszy raz użyczyło go, właśnie tej fundacji.
Na wydarzenie to zaproszono również dziennikarzy, dzięki czemu mogłem z bliska zobaczyć te urządzenie i pokazać je Wam na zdjęciach. Wśród zaproszonych gości pojawił się również Marcin Dorociński, który jest ambasadorem Fundacji WWF Polska.
Na początek jednak o samym projekcie, fundacja zrealizuje go w ramach akcji „Godzina dla Ziemi - Pozostaw Wisłę bezpieczną i piękną", która ma na celu powstrzymania dewastacji terenów skupionych wzdłuż tej rzeki.
Ogłoszenie przez Sejm RP roku 2017 „Rokiem Rzeki Wisły” mogłoby się wydawać krokiem w kierunku lepszej ochrony unikatowej na skalę kontynentu, niezwykle cennej przyrodniczo rzeki. Rząd planuje jednak zasadniczą zmianę jej charakteru, co spowoduje ogromne i nieodwracalne zniszczenie środowiska. Znikną malownicze piaszczyste wyspy i nadrzeczne lasy łęgowe. Fundacja WWF Polska chce przekonać Polaków do idei ochrony Wisły w jej obecnej, w dużej mierze naturalnej postaci. Chcemy zachować najpiękniejszą rzekę Europy. Nie chcemy Wisły, która stanie się ciągiem sztucznych jezior wypełnionych brudną wodą z toksycznymi sinicami.
Przemysław Nawrocki z Fundacji WWF Polska:
Wisła to rzeka wyjątkowa, Królowa Polskich i Europejskich Rzek - zasługuje na to miano dlatego, że długie fragmenty Wisły zachowały wiele cech naturalnej rzeki. Porównywalnie wysoki stopień naturalności zachowała tylko jeszcze jedna wielka europejska rzeka, Loara we Francji. Projekt fotografowania Wisły przy pomocy urządzenia Google Trekker ma pokazać piękno i naturalność tej rzeki, a przede wszystkim uświadomić, że Królowa Polskich Rzek jest dobrem każdego z nas i każdy powinien o nią dbać.
Wisłę i jej przybrzeżne okolice będzie fotografował plecak Google Trekker zamontowany na łodzi. Jak widzicie na zdjęciach, to zwykła, drewniana płytka łódź, dzięki czemu będzie mogła płynąć bardzo blisko brzegów, a zdjęcia będą dokładniejsze.
Co do samego urządzenia, składa się z metalowego stelaża, do którego przymocowany jest zestaw 15 kamer, każda skierowana jest w inną stronę, dzięki czemu po połączeniu wybranych zdjęć w rezultacie tworzone są zdjęcia 360 stopni, które później możecie oglądać w Google Street View.
Google Trekker w przeszłości noszony był również jak plecak, by móc udokumentować trudno dostępne miejsca, takie jak kanały Wenecji czy amerykański Wielki Kanion, ale również i w Polsce, w przypadku fotografowania peronów warszawskiego metra i Dworca Centralnego. Trekker montowany był także do wózka Trolley, pchanego przez człowieka na przykład podczas fotografowania zbiorów Muzeum Narodowego.
Akcja fotografowania Wisły rozpocznie się na środkowym biegu Wisły, w Warszawie i okolicach na odcinku Góra Kalwaria - Warszawa - Modlin. Kolejne zaplanowane odcinki to Smolice - Kraków i Włocławek - Toruń w krainie dolnej Wisły.
Piotr Zalewski z Google Polska:
Zdjęcia Street View to nie tylko fotografowanie miast czy wirtualne wycieczki po obiektach muzealnych, to również uchwycenie piękna natury. Dzięki temu Mapy Google stają się internetowym atlasem i przewodnikiem po świecie o niemal nieograniczonych możliwościach. Można na przykład wybrać się na wirtualny spływ po największych rzekach: Amazonce pośrodku dżungli, czy rzece Kolorado i Wielkim Kanionie. Dla akcji takich jak ochrona rzeki Wisły WWF Polska to najlepsze narzędzie do pokazania całemu światu jak piękne rzeki mamy w Polsce i szansa aby zachować ten wyjątkowy widok dla kolejnych pokoleń.
Piotr Zalewski zdradził nam również, że proces tworzenia i wdrażania takich zdjęć do Stree View, przy takiej skali, trwa zwykle do kilkunastu tygodni, więc będziemy je mogli zobaczyć na mapach Google, najprawdopodobniej dopiero po wakacjach.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu