Telekomy

Plus zrywa umowę z Huawei. Skąd taka nagła decyzja?

Albert Lewandowski
44

Według najnowszych informacji Polkomtel zdecydował się na odstąpienie od umowy z Huawei, która zakładała wdrożenie zintegrowanego środowiska IT. Z czego wynika taka decyzja firmy?

Ważna wiadomość w kontekście Huawei

W środę po południu w siedzibie Polkomtela podjęto decyzję o odstąpieniu od umowy z Huawei dotyczącej wdrożenia zintegrowanego środowiska IT. Jednocześnie zamierza wystąpić z roszczeniami, w tym żądać zwrotu zapłaconego wynagrodzenia. Sama umowa, podpisana w czerwcu, dotyczyła wdrożenia CRM, systemu billingowego i całego interfejsu dla użytkownika końcowego. Budżet miał wynosić początkowo około 300 milionów złotych według nieoficjalnych informacji, a wśród kilku podwykonawców Huawei byli, m.in. Asseco Poland czy Bluesoft. Co ciekawe, Asseco miało nie świadczyć od pewnego czasu pracy, ponieważ odstąpili od umowy z chińską firmą. Jest to o tyle ważne, że odpowiadali za wsparcie starych systemów i ich migracje.

Sprawdź też:Jaką ofertę na abonament wybrać?

Cyfrowy Polsat poinformował:

Decyzja Polkomtelu wynika między innymi z faktu, iż pierwotny harmonogram przewidywał zakończenie projektu w ciągu 18 miesięcy, a obecnie mija już 41 miesiąc od momentu podpisania umowy. Termin wdrożenia nie został dotrzymany, pomimo podpisania aneksu przedłużającego.

Przeczytaj również: Co to 5G?

Na pewno w całej sprawie nie można pominąć tematu Huawei, nałożonej na nich blokady handlowej, do której dodawane są osobne pozwolenia na kontrakty z amerykańskimi firmami, np. Microsoft. Patrząc na obecną sytuację Polski i nacisk wielu instytucji na współpracę z instytucjami ze Stanów Zjednoczonych, wcale nie byłbym zdziwiony, gdyby cała sytuacja wynikała z większej liczby czynników niż jedynie niedotrzymanie terminów. Tu na pewno warto dostrzec to, że najprawdopodobniej również Asseco zdecydowało się na niekontynuowanie współpracy Huawei przy projekcie i możliwe, że w jego ślad poszłyby kolejne firmy. Na pewno zapowiada się gorący okres dla chińskiej firmy.

Sprawdź również: Huawei wierzy w koniec amerykańskiego bana.

źródło: Puls Biznesu

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu