Sony

Sony prezentuje PlayStation 4 Slim i PlayStation 4 Pro gotową na 4K i HDR w grach

Tomasz Popielarczyk
Sony prezentuje PlayStation 4 Slim i PlayStation 4 Pro gotową na 4K i HDR w grach
15

PlayStation 4 Pro oraz PlayStation 4 Slim. Sony na swojej konferencji zaprezentowało dwie nowe wersje PS4. Czym się różnią i co mają do zaoferowania?

PlayStation 4 Slim to po prostu mniejsza i bardziej kompaktowa wersja standardowego PS4. Różnice w porównaniu z poprzedniczką są bardzo subtelne. Widać je przede wszystkim w konstrukcji urządzenia. Po wierzchu obudowy poprowadzono podświetlany pasek. Na froncie zwiększono odstęp między portami USB, co pozwoli na podłączenie większych wtyczek i pamięci USB. Zrezygnowano też ze złącza optycznego. Ogółem konsola jest o 30 proc. mniejsza od oryginalnego PS4.

PlayStation 4 Slim zadebiutuje już niebawem, bo 15 września. Cenę konsoli ustalono na 299 dolarów.

PlayStation 4 Pro z 4K i HDR

Konkretnych nowości powinniśmy szukać w PlayStation 4 Pro. Sony zapewnia, że zastosowany tutaj układ graficzny AMD Polaris ma oferować ponad dwukrotnie większą wydajność. W rezultacie nowy sprzęt ma radzić sobie z rozdzielczością 4K, a także wspierać standard HDR. Zastosowanie znajdzie tutaj zatem również złącze HDMI 2.0. Szczegółów technicznych niestety nie ujawniono. Wiemy jedynie, że gry mają wyglądać zdecydowanie lepiej nawet na telewizorach starszego typu. Mark Cerny zapewnia, że zobaczymy lepsze odbicia, bardziej wyraziste kolory kolory. Co ciekawe, starsze gry, jak Paragon, Infamous First Light czy Shadow of Mordor mają otrzymać aktualizacje, które dostosują je do nowej konsoli. Sony używa tutaj marketingowego sloganu "forward compatibility". Brzmi nieźle, ale ktoś tu chyba nie zarobi na remasterach.

PlayStation Pro to oczywiście również lepsze działanie gier na PlayStation VR. Podczas konferencji zapewniano, że będą one oferować więcej detali i efektów, a przy tym działać płynniej. Przykładowo shooter FarPoint na PS Pro ma posiadać aż dwukrotnie więcej detali niż na PS4 czy PS4 Slim. To doprowadzi do dość dużej fragmentacji w segmencie PlayStation. Te same gry będą wyglądać i działać inaczej na różnych sprzętach.

Podczas konferencji Sony ogłosiło również partnerstwo z Netfliksem. Jak wiadomo ten posiada już w swojej bazie treści w HDR oraz 4K. Użytkownicy PS4 Pro mają otrzymać nową wersję aplikacji, która da im dostęp do tego typu treści. Jest jednak też zła wiadomość, a mianowicie:

Cóż, nie można mieć wszystkiego. Chyba.

Sony PlayStation 4 Pro zadebiutuje 10 listopada w cenie 399 dolarów.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu