Mobile

Xperia XZ i Xperia X Compact oficjalnie. Co do zaoferowania mają nowe smartfony Sony?

Tomasz Popielarczyk
Xperia XZ i Xperia X Compact oficjalnie. Co do zaoferowania mają nowe smartfony Sony?
21

Sony uzupełnia swoją ofertę o dwa nowe smartfony. Xperia XZ ma być nowym flagowcem Japończyków. Zaś Xperia X Compact to idealna propozycja dla wszystkich sympatyków niewielkich telefonów.

Xperia XZ i X Compact są pewnym dopełnieniem smartfonowej oferty Sony zaprezentowanej podczas targów MWC. Tym sposobem Japończykom udało się stworzyć szerokie, ale i bardzo spójne portfolio produktowe w tym segmencie. Na jego szczycie znajduje się Xperia XZ - obecny flagowiec (litera Z nie jest przypadkowa). Na dole - budżetowa Xperia XA. Każdy zatem powinien znaleźć tutaj coś dla siebie. Przyjrzyjmy się jednak bliżej nowym modelom.

Xperia XZ posiada 5,2-calowy wyświetlacz o rozdzielczości Full HD (1080p). Smartfona napędza Snapdragon 820 z 3 GB pamięci RAM oraz 32/64 GB pamięci wewnętrznej. Wszystko to zamknięto w obudowie wykonanej z metalu (autorski stop Alkaleido) o wymiarach 146 x 82 x 8,1 mm i wadze 161 gramów. Jest ona odporna na działanie wody i pyłu, co poświadcza norma IP68. Producent zastosował tutaj również złącze USB-C. Czytnik linii papilarnych został natomiast, tradycyjnie, wbudowany w przycisk power.

Xperia X Compact to natomiast 4,6-calowy panel o rozdzielczości HD (720p). Przekłada się to na zdecydowanie mniejszą (choć grubszą) obudowę - jej wymiary wynoszą 129 x 65 x 9,5 mm przy wadze 135 g. Konstrukcję wykonano  tworzywa sztucznego imitującego ceramikę. Nie jest ona niestety wodoszczelna.

W obu urządzeniach dokonała się rewolucja, jeśli chodzi o aparat. Producent zastosował tutaj matryce o rozdzielczości 23 Mpix wsparte przetwornikami Sony Exmor RS, przysłoną f/2.0 oraz potrójnym systemem pomiaru. Dodano tutaj laserowy autofocus mierzący odległość między aparatem i obiektem, a także czujnik RGBC-IR, który ma wykrywać światło ultrafioletowe niewidoczne dla ludzkiego oka (ale widoczne dla matrycy) i pozwalać na jego sprawną redukcję. Dzięki temu kolory na fotografiach są po prostu bardziej naturalne. Oczywiście użytkownicy w dalszym ciągu mają do dyspozycji funkcję szybkiego uruchamiania aplikacji aparatu (w 0,6 sekundy) oraz predyktywny autofocus, który jest w stanie śledzić ruchome 0biekty. Podczas rejestrowania wideo przydać ma się nam natomiast 5-osiowa stabilizacja obrazu. Co ciekawe, zastosowano ją również z przodu. A tak Xperia XZ ma matrycę 13 Mpix, a Xperia X Compact - 5 Mpix.

Xperia XZ ma baterię o pojemności 2900 mAh. W Xperii X Compact zastosowano akumulator o pojemności 2700 mAh. Ich działanie ma wspierać szereg technologii pozwalających na oszczędzanie energii, ale również na poprawę żywotności ogniwa (Battery Care). Mechanizm ten na podstawi analizy przyzwyczajeń użytkownika kontroluje proces ładowania, zatrzymując ładowanie na poziomie 90% i uzupełniając je tuż przed momentem, w którym smartfon będzie Ci potrzebny. Sony zapewnia, że po dwóch latach nie powinno ono w szczególnym stopniu ulec zużyciu.

Na użytkowników czeka również szereg smaczków software'owych, wśród których na czoło wysuwa się agent - inteligentny asystent, który będzie nam udzielał różnego rodzaju podpowiedzi podczas korzystania ze smartfona. Wszystkie porady mają opierać się na tym, co aktualnie robimy i pomagać lepiej wykorzystywać poszczególne funkcje urządzenia, zarządzać nim i dbać o dobrą kondycję systemu.

Xperia XZ trafi na polski rynek w październiku w cenie 2999 zł. Producent wprowadzi do nas trzy wersje kolorystyczne: granatową, czarną oraz srebrną. Xperia X Compact pojawi się wcześniej w cenie 2199 zł i również trzech wersjach kolorystycznych: białej, czarnej i błękitnej. Zachęcamy Was też do obejrzenia naszego materiału wideo z prezentacją obu nowych smartfonów Xperia.

<script type="text/javascript"> /* <![CDATA[ */ var google_conversion_id = 974809410; var google_conversion_label = "SCvOCO3pvm8QwtLp0AM"; var google_custom_params = window.google_tag_params; var google_remarketing_only = true; /* ]]> */ </script> <script type="text/javascript" src="//www.googleadservices.com/pagead/conversion.js"> </script> <noscript> <div style="display:inline;"> <img height="1" width="1" style="border-style:none;" alt="" src="//googleads.g.doubleclick.net/pagead/viewthroughconversion/974809410/?value=1.00&amp;currency_code=PLN&amp;label=SCvOCO3pvm8QwtLp0AM&amp;guid=ON&amp;script=0"/> </div> </noscript>

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu