Felietony

PlayStation 3 w 2014 roku - stary trup czy naprawdę dobry zakup?

Rafał Kurczyński

Fan mobilnych okienek, technologii internetowych o...

67

Wybór pomiędzy konsolą Microsoftu i Sonego od zawsze był trudny - co ciekawe, prawdopodobnie zbyt szybko się to nie zmieni. PlayStation 4, Xbox One - nowe konsole, wiele możliwości i nadal nieposkromiona moc to idealne wytłumaczenie tak astronomicznych cen konsol oraz bezpośredni powód upadku wartoś...

Wybór pomiędzy konsolą Microsoftu i Sonego od zawsze był trudny - co ciekawe, prawdopodobnie zbyt szybko się to nie zmieni. PlayStation 4, Xbox One - nowe konsole, wiele możliwości i nadal nieposkromiona moc to idealne wytłumaczenie tak astronomicznych cen konsol oraz bezpośredni powód upadku wartości konsol poprzedniej generacji - nadal mocnych, wydajnych i otrzymujących nowe gry.

Jakiś czas temu rozrywałem się na wszystkie strony, aby zdecydować się ostatecznie na wybór pomiędzy Xbox 360 a PlayStation 3. Ironia losu spowodowała, że pomimo sentymentalnego uroku lokowanego bezgranicznie w magii Microsoftu, postanowiłem odkupić konsolę Sonego od mojego znajomego i była to dobra decyzja.

Płacąc niewiele ponad 500 złotych zyskałem konsolę pozwalającą mi na uruchomienie setek fenomenalnych gier, takich jak ostatnie superprodukcje - Grand Theft Auto 5, Saint Row 4, Fifa 2014, Need For Speed Rivals czy niesamowity Call of Duty: Ghosts. Koniec końców, postanowiłem bliżej przyjrzeć się konsoli Sonego i muszę to przyznać, że...

... lepiej wybrać nie mogłem

Gry na PlayStation 3 tanieją tak, jak akcesoria do konsoli poprzedniej generacji dzięki czemu zyskujemy kompletnie wyposażoną konsolę do gier z genialnym kontrolerem Move (chociaż jestem zwolennikiem Kinect) za około 1000 złotych, co według mnie jest jak najbardziej adekwatną ceną za nadal wspieraną konsolę do gier.

Patrząc na PS3 można zauważyć, że pomimo bycia konsolą do gier, Sony postanowiło ze swojego produktu stworzyć swoiste centrum zarządzania multimediami w naszym mieszkaniu, czego dowodami jest możliwość odtwarzania muzyki, filmów, sygnału telewizyjnego oraz przeglądania sieci internetowej, a to wszystko doprawione wręcz przepiękną dowolnością korzystania z tych wszystkich dodatków, przypominając nam, że konsola to nadal konsola, a wszystko co z nią zrobimy i tak w końcu spowoduje, że uruchomimy jakąś grę.

Łatwo się uzależnić

Nie ukrywam, że kupiłem konsolę głównie po to, aby pograć sobie w Grand Theft Auto V, jednak szybko okazało się, że wciągnąłem się również w Need For Speed, Metal Gear Solid czy Skate - patrząc na konsolę zobaczyłem, jak wiele straciłem nie posiadając w przeszłości takiej oto magicznej, czarnej maszynki.

Bardzo pozytywnym faktem w moim charakterze jest to, że nie mogę przez długi czas pisać, grać czy słuchać muzyki, czego efektem są nieregularne przerwy i łapanie się czegokolwiek innego, co odciągnie mnie od poprzednio wykonywanej czynności. To może dziwne, ale grając w Grand Theft Auto V, po jakichś trzech godzinach wyłączyłem konsolę i postanowiłem przejść się na spacer w naprawdę ulewny deszcz - no ale co na to poradzić? Gdy wróciłem, spędziłem przed konsolą jeszcze parę godzin aż usnąłem z padem w ręku... pewnie dlatego, że czekałem na końcówkę pozwalającą przenieść dźwięki z konsoli do moich słuchawek - nie posiadam telewizora, a monitor nie ma głośników.

Nigdy jej nie miałem, teraz jej nie oddam!

Konsola jest niesamowitą rzeczą pozwalającą nam się zrelaksować po ciężkim dniu, a ja niestety jak do tej pory nie miałem możliwości takiego ustrojstwa zdobyć. Co prawda eksperymentowałem kiedyś z Nintendo Nes, jednakże czym jest Nes przy PlayStation 2 czy PlayStation Portable? Pomimo, że konsole już jakiś czas temu kosztowały grosze, nigdy nie było mnie na nie stać - dzisiaj spełniłem jedno z większych marzeń mojego dzieciństwa i cieszę się z tego powodu z całych sił.

Przy tej okazji zauważyłem u siebie otworzenie się na dotąd nieodkrywane przeze mnie gatunki gier. Skate, Need For Speed i Gran Turismo, Grand Theft Auto i moja ukochana Mafia. South Park, Fallout (którego muszę zakupić), Call of Duty, Splinter Cell i Metal Gear Solid. Jak się okazuje, wreszcie przełamałem u siebie blokadę na dany gatunek gier i nagle świat stał się piękniejszy, bo każda gra ma w sobie coś niesamowitego, co trzeba po prostu odkryć - tak jak w jednym z moich ulubionych survival-horrorze - Amnesia 2.

PlayStation 3 - stary grat czy genialny zakup?

Jeżeli szukacie konsoli poprzedniej generacji, a nie chcecie za nią przepłacać niemal połowę cenę tego, ile kosztują konsole używane - polecam poszperać na Allegro czy podobnych do niej tworach, na pewno znajdziecie coś  dla siebie.

Moim zdaniem nadal warto zakupić konsolę PlayStation 3 bądź Xbox 360, ponieważ to kawał dobrego sprzętu z tonami naprawdę dobrych gier, w które zagrać możemy w pojedynkę, ze znajomymi w pokoju oraz za pomocą sieci - czego chcieć więcej?

Jak dla mnie, fenomenalną rzeczą w konsoli Sonego jest procesor, o którym Wikipedia mówi:

Centralną jednostką obliczeniową konsoli jest procesor Cell zaprojektowany wspólnie przez firmy IBM, Sony i Toshiba. Składa się on z głównego 64-bitowego procesora PowerPC (tzw. "Power Processing Element" lub PPE) oraz siedmiu rdzeni typu "Synergistic Processing Elements" (SPEs). Taka architektura daje 1 rdzeń do uniwersalnego użytku oraz 7 użytecznych, wyspecjalizowanych rdzeni, które maja ograniczony dostęp do pamięci oraz posiadają inną architekturę niż rdzeń główny. Taki podział umożliwia specjalizacje rdzeni, czego efektem jest bardzo duża szybkość w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań. Wydajność procesora Cell jest tak duża, że pierwszy superkomputer, zbudowany z użyciem tego procesora, okazał się najwydajniejszym komputerem na świecie (osiągając szybkość ponad 1400 teraflopów), i jest ponad trzykrotnie szybszy niż poprzedni rekordzista (którego wydajność wynosi 460 teraflopów). Cell jest pierwszym procesorem który umożliwił osiągnięcie wydajności przekraczającej 1000 teraflopów.

Sony decydując się na taki, a nie inny procesor zdecydował się świadomie na wybranie jednostki centralnej, którą trzeba poskromić programowo, z tego też powodu odciął PlayStation 3 od swojej poprzedniczki - PlayStation 2, stawiając na wbudowany emulator gier PlayStation (1), co i tak jest pociesznym faktem dla użytkowników, którzy z konsol Sonego korzystają od lat - Gran Tony Hawk's Pro Skater 2? Cud, miód i orzeszki! ;)

Blu-ray, kontrolery z czujnikami ruchu, dysk SATA 2 i łączność on-line

Moim zdaniem PlayStation jest lepszym wyborem od Xboxa właśnie dlatego, że pozwala nam na wiele więcej darmowych możliwości oraz oferuje nam bardzo ciekawe gry dostępne tylko na tą konsolę.

Nie wiem co sądzić o nowych konsolach, ale moim zdaniem nie są jeszcze dobrym  wyborem, głównie z powodu zwykłego braku dostępnych gier. Myślę, że nowe konsole będzie warto zakupić dopiero za jakiś rok, a ja nadal próbując swoich sił w Metal Gear Solid podziwiam graczy bezkarnie fragujących pozostałych konsolowiczów na padzie, siłując się w Battlefieldzie - jesteście genialni.

Polecicie mi jakieś ciekawe gry? ;)

Grafiki: ConsoleRepairNorwich; Bubblews; Moddb; 3DJuegos;

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu