Płatności

Posiadacze nowszych Huawei zyskają płatności zbliżeniowe smartfonem dzięki… BLIKOWI

GU
Grzegorz Ułan
26

Zbliżeniowy BLIK zbliża się wielkimi krokami. PSP poinformował dziś, które banki jako pierwsze udostępnią go swoim klientom. To dobra wiadomość, szczególnie dla posiadaczy nowszych smartfonów Huawei.

Prace banków w Polsce we współpracy z Mastercardem nad wdrożeniem płatności zbliżeniowych BLIKIEM rozpoczęły się ponad dwa lata temu. Ich finał jest już naprawdę blisko, dosłownie w ciągu najbliższych tygodni udostępnione zostaną klientom sześciu banków w Polsce, będą to - Alior Bank, Bank Millennium, Santander Bank Polska, mBank, ING Bank Śląski oraz PKO Bank Polski, a więc to sześć banków założycieli BLIKA.

Dariusz Mazurkiewicz, prezes zarządu Polskiego Standardu Płatności, operatora BLIKA:

Jesteśmy gotowi do realizowania płatności zbliżeniowych. Poszczególne banki na polskim rynku będą udostępniały tę możliwość swoim klientom sukcesywnie. Co ważne, bez względu na bank rozwiązanie będzie wszędzie działać tak samo. Nasi użytkownicy zapłacą zbliżeniowo na całym świecie. Jesteśmy naprawdę podekscytowani efektem pracy wielu podmiotów, które wspólnie tworzą właśnie przełomowe rozwiązanie na rynku płatności. Dajemy użytkownikom BLIKA najlepsze możliwe rozwiązanie do płatności zbliżeniowych telefonem. Wierzymy, że na zawsze zmieni ono sposób płacenia w terminalach płatniczych oraz przyspieszy i upowszechni wykorzystywanie do tego urządzenia mobilnego.

Najbliżej wdrożenia zbliżeniowego BLIKA jest Bank Millennium, a więc to klienci tego banku najszybciej skorzystają z nowej opcji płatności zbliżeniowych. Jednak najbardziej ucieszą się ze zbliżeniowego BLIKA posiadacze nowszych smartfonów Huawei z zablokowanymi usługami Google, którzy są klientami innych banków, a które to nie oferują płatności zbliżeniowych HCE.

Na tę chwilę płatności HCE na smartfonach Huawei są dostępne dla klientów PKO Banku Polskiego poprzez aplikację mobilną IKO. Jednak drugi największy bank w Polsce - Bank Pekao wycofał w tym roku już ze swojej oferty tę usługę, Santander Bank Polska zrobił to dużo wcześniej, a w mBank płatności zbliżeniowe powiązane są z Google Pay. Tak więc zbliżeniowy BLIK może stać się jedyną opcją na płatności zbliżeniowe smartfonem dla wielu posiadaczy telefonów Huawei.

Jak będą wyglądać płatności zbliżeniowe BLIK? Dzięki nowej opcji zapłacimy smartfonem w sklepach stacjonarnych po przyłożeniu odblokowanego smartfona z włączoną funkcją NFC (tylko Android) do terminala płatniczego. Nie będzie tu wymagane podpinanie karty płatniczej, logowanie do aplikacji bankowej czy przepisywanie kodu BLIK. Problem nie będzie też tu brak zasięgu sieci komórkowej czy połączenia internetowego.

Źródło: PSP.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: