To już ostatnie szlify przed wprowadzeniem płatności zbliżeniowych BLIKIEM - kolejny bank wprowadza je do swoich regulaminów. Tym razem jest to mBank, który w jednej transzy ze zbliżeniowym BLIKIEM poinformował o wielu innych zmianach, które czekają klientów tego banku.
Zmiany w aplikacji mobilnej mBanku
Płatności zbliżeniowe BLIK
Oczywiście najważniejszą zmianą będzie wprowadzenie w aplikacji mobilnej mBanku płatności zbliżeniowych BLIK, które zapowiedziano już w 2018 roku. Odpowiednie zapisy, co do rozszerzenia funkcjonalności płatności BLIK znajdują się w regulaminie podstawowego rachunku płatniczego w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A., którego zapisy wejdą z życie 7 lipca 2021 r.
Transakcja zbliżeniowa BLIK została zdefiniowana w nim w następujący sposób:
bezgotówkowa transakcja zbliżeniowa w kraju lub zagranicą z wykorzystaniem technologii NFC. Taką transakcję zrealizujesz w terminalu akceptanta, który ma dostępną funkcję zbliżeniową. Zrobisz to przez zbliżenie urządzenia mobilnego do czytnika terminalu akceptanta.
Będzie można płacić tak za granica, więc ważną rzeczą jest kwestia przewalutowania takich transakcji. Ta będzie się odbywać poprzez przelicznik Mastercarda - transakcje w EUR i USD przeliczane będą na PLN, według aktualnego kursu, a w walutach innych niż EUR i PLN przeliczane będą na USD.
Włączyć lub wyłączyć płatności zbliżeniowe BLIK będzie można bezpośrednio w aplikacji mobilnej mBanku, zainstalowanej na urządzeniu z anteną zbliżeniową NFC i z włączonym zabezpieczeniem w postaci kodu PIN, odcisku palca czy skanu twarzy.
W regulaminie nie zostało określone, czy mogą to być urządzenia z systemem Android i iOS, ale prawdopodobnie początkowo z płatności zbliżeniowych BLIK skorzystają tylko użytkownicy Androida, z uwagi na ograniczenia Apple w dostępie do NFC na urządzeniach z iOS na pokładzie.
Szersze zastosowanie autoryzacji odciskiem palca lub skanem twarzy
W nowej odsłonie aplikacji mobilnej mBanku rozszerzona zostanie autoryzacja odciskiem palca lub skanem twarzy, którą będzie można włączyć w aplikacji mobilnej do potwierdzania przelewów czy składanych przez aplikację wniosków.
Obie zmiany w aplikacji mobilnej mBanku znacznie przyspieszą proces płatności, jednak mBank zastrzega, że w obu przypadkach przy niektórych transakcjach nadal będziemy musieli je dodatkowo potwierdzać PIN-em lub kodem BLIK.
Pozostałe zmiany
Z innych zmian zapowiedzianych przez mBank warto wymienić następujące:
- rozszerzona zostanie możliwość zmian limitów na kartach kredytowych, po nowemu oprócz kredytobiorcy będzie mógł tego też dokonać użytkownik karty
- mBank wycofał właśnie z oferty karty Miles&More, nie będą one już proponowane nowym klientom - dla obecnych ich użytkowników w październiku tego roku nie zostanie pobrana za nie opłata roczna, a od listopada zacznie obowiązywać opłata niższa niż obecnie
- w niektórych punktach handlowo-usługowych będzie wprowadzona możliwość wpłat gotówkowych kartą plastikową, kartą mobilną lub kartą dodaną do Google Pay czy Apple Pay na urządzeniach mobilnych - podobnie wpłacimy też pieniądze we wpłatomatach
- wycofana zostanie z oferty karta tymczasowa, z uwagi na powszechność i użyteczność kart mobilnych, z których klienci chętniej korzystają
- od 1 września 2021 roku mBank wycofuje większość z udostępnianych klientom lokat, w ofercie pozostaną tylko dwie - na 3 i 6 miesięcy
- usługę mKantor będzie można otworzyć bezpośrednio u dealera walutowego
- w serwisie transakcyjnym i aplikacji mobilnej mBanku dodana zostanie możliwość złożenia wniosku o przekształcenie rachunku czy ustanowienie lub odwołanie pełnomocnictwa.
Źródło: mBank.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu