Płatności i bankowość

Trudno mi uwierzyć, że aż tylu Polaków nadal płaci gotówką

Grzegorz Ułan
Trudno mi uwierzyć, że aż tylu Polaków nadal płaci gotówką
187

33% przypada na płatności regulowane kartą, 4% przelewem i aż 63% Polaków nadal reguluje płatności za usługi i w sklepach gotówką. Tak wynika z badania Wybrane wyniki badania Polaków nt. korzystania z usług bankowych i płatności 2016, autorstwa Tomasza Koźliński z Departament Systemu Płatniczego NBP.

Zacząłem od końcowych danych, które wieńczą całość badania, ale to z nich wynika cały szereg innych wniosków.

Osobiście czasem widzę w sklepach, że ktoś wyciąga gotówkę przy kasie i płaci nią za zakupy, ale nigdy nie przypuszczałbym, że to odbywa się w takich proporcjach. Nie dziwię się teraz w te zapędy władzy do popularyzacji obrotu bezgotówkowego w postaci elektronicznych paragonów i niższego VAT-u czy różnego rodzaju loterii paragonowych.

A jak z bankowością elektroniczną wśród Polaków? Okazuje się, że nadal 21% z nas nie posiada osobistego rachunku w banku.

Ciężko mi to sobie wyobrazić, bez konta utrudniona jest wypłata wynagrodzeń czy w ogóle płacenie w Internecie, za usługi czy normalnie w sklepach stacjonarnych kartą. Ale być może te 21% dorosłych Polaków w jakiś tam sposób radzi sobie z tymi niedogodnościami.

Podejrzewałem też, że duża część z nich, to po prostu osoby starsze, które przyzwyczajone są do posiadania gotówki w domu, ale nie, okazuje się, że współdzielą ten wynik z młodymi osobami w wieku 18-24 lata.

Więc mogą to być osoby uczące się jeszcze, na studiach, niepracujące, więc nie chcą ponosić dodatkowych kosztów wynikających z posiadania konta, ale dla nich też rząd przygotował osobne zapisy w ustawie o darmowych rachunkach bankowych.

Ciekawe dane płyną również w temacie opłat za konto bankowe, ponad połowa nie płaci za nie ani złotówki.

Nie chce mi się w to wierzyć, chyba nie ma w Polsce banku, który nie pobiera jakichś opłat za korzystanie z rachunku. Zwłaszcza, że większość z nich posiada karty płatnicze, a za to jest często pobierana opłata miesięczna.

A ile z tych 73% korzysta z bankowości elektronicznej? Również 73%, przy czym 20% deklaruje, że nie korzysta i nie chce korzystać - są to przede wszystkim osoby starsze oraz w wieku 40-59 lat.

Jeszcze większym brakiem zaufania obdarzamy bankowość mobilną, aż 54% Polaków nie korzysta z niej i nie chce korzystać.

Aż 40% osób w wieku 25-39 lat nie planuje tego zmienić.

I na koniec, to co Was frustruje, gdy idziecie odebrać przesyłkę z awizo, nadal ponad 20% Polaków opłaca rachunki na Poczcie.

Dość zaskakujące są wyniki tego badania. Polska należy do czołówki państw na świecie, pod względem innowacji technologicznych w sektorze bankowym, ale korzysta z nich dość niewielka grupa Polaków. Być może wynika to z niewiedzy czy braku zaufania do elektronicznego zarządzania i obsługi pieniądza. Niemniej, jak widać jest trochę do zrobienia w tym zakresie i spore pole do zagospodarowania dla polskich banków, będzie to trudne, bo wielu z nas po prostu tego nie chce.

Photo: sashk0/Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hot