Płatności i bankowość

Gotówka w odwrocie? W 53,70% wsi w Polsce nie można w ogóle płacić bezgotówkowo

GU
Grzegorz Ułan
33

To już czwarta edycja badania Fundacji Polska Bezgotówkowa „Białe plamy w akceptacji kart płatniczych a wykluczenie finansowe”, w którym sprawdzane są miejsca w Polsce, gdzie nie można nadal płacić bezgotówkowo.

Liczba transakcji gotówkowych systematycznie spada w Polsce. Według danych NBP, jeszcze w 2012 roku ich udział wynosił aż 81,9%, by w 2020 roku spaść do 46,4%, a jeśli chodzi o wartość tych transakcji, te gotówkowe stanowią już tylko 29,3%.

Takie proporcje możliwe są dzięki szerokiej akceptacji płatności bezgotówkowych - kartą płatniczą, smartfonem czy BLIK-iem. W dużych miastach w zasadzie nie ma już punktów handlowo-usługowych, gdzie nie zapłacimy tak za towary czy usługi. Okazuje się jednak, że nie wszędzie jest tak kolorowo, wystarczy wyjechać nieco za rogatki miast, by odbić się od innej rzeczywistości.

płatności bezgotówkowe na wsiach

W zasadzie w każdym województwie są miejscowości, w których mieszkańcy borykają się z brakiem albo w ogóle punktów handlowo usługowych, albo możliwości zapłaty w nich bezgotówkowo. Według badania w ponad połowie wsi nie można płacić bezgotówkowo, w 45% nie ma w ogóle sklepów, a w 8,23% jest przynajmniej jeden, ale można w nim płacić tylko gotówką.

płatności bezgotówkowe na wsiach

Grażyna Ciurzyńska, Prezes Zarządu Fundacji Polska Bezgotówkowa:

Wyniki badania jednoznacznie wskazują na wzrost popularności transakcji bezgotówkowych w mniejszych miejscowościach i wsiach. Bardzo nas ten trend cieszy, bo pokazuje, że Polacy chcą płacić wygodnie i bezpiecznie. Powinniśmy mieć taką samą możliwość, by za zakupy zapłacić kartą, smartfonem czy zegarkiem, zarówno w małym wiejskim sklepie, jak i dużym centrum handlowym. Miejsce zamieszkania nie powinno przecież ograniczać dostępu do nowoczesnych form płatności.

Jak widać na powyższym slajdzie, w porównaniu z pierwszym badaniem w 2018 roku, odsetek wsi bez płatności bezgotówkowych zmalał z 58,73%, podobnie jak wsi z przynajmniej jednym sklepem, ale tylko z płatnościami gotówkowymi z 19,54%. Jednak rośnie odsetek wsi, w których w ogóle nie ma sklepów, w 2018 było to 39,21%.

płatności bezgotówkowe na wsiach

Przekładając to na konkretne liczby, można powiedzieć, że na dziś w 450 miejscowościach w Polsce nie ma możliwości dokonywania płatności bezgotówkowych, w tym w 381 miejscowościach nie ma w ogóle punktów handlowo-usługowych, a 69 miejscowościach jest co prawda przynajmniej jeden, ale można w nim płacić tylko gotówką.

płatności bezgotówkowe na wsiach

Mieszkańcy tych miejscowości muszą więc zaopatrywać się w gotówkę w bankomacie lub banku, do których mają średnio ponad 7 km, podobnie jak do supermarketu lub do stacji paliw - jeśli chcą płacić bezgotówkowo.

płatności bezgotówkowe na wsiach

Jak to się przekłada na konkretne liczby mieszkańców, którzy borykają się z problem wykluczenia finansowego? Przebadano miejscowości zamieszkałe przez ponad 400 tysięcy osób, prawie 300 tysięcy osób może płacić bezgotówkowo w swojej lokalizacji, prawie 80 tysięcy nie ma w swojej miejscowości punktu handlowo-usługowego, a ponad 32 tysiące ma przynajmniej jeden, ale może w nim płacić tylko gotówką.

--
Badanie w ramach kampanii Warto bezgotówkowo na zlecenie Warszawskiego Instytutu Bankowości zrealizowała dr Agnieszka Huterska z zespołem. Termin realizacji badania: wrzesień - październik 2021 r. Próba: n= 838 osób.

Stock Image from Depositphotos.
Źródło: Związek Banków Polskich

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu