Płatności i bankowość

Tylko co piąty Polak wybiera gotówkę. Byłoby mniej gdyby nie bazary

Grzegorz Ułan
Tylko co piąty Polak wybiera gotówkę. Byłoby mniej gdyby nie bazary
65

Rosnąca nieustannie liczba możliwości płatności bezgotówkowych za zakupy w polskich sklepach sprawia, że Polacy chętnie z nich korzystają na dużą skalę w miejsce płatności gotówką. Wydaje się wręcz, iż gdyby dostępne były wszędzie, gotówka wyparta zostałaby niemal całkowicie.

Osobiście, jakbym miał się cofnąć w czasie pamięcią kilka lat, to zdarzyło mi się płacić gotówką w dwóch przypadkach i to sporadycznych - przy płatności za przejazdy w BlaBlaCar i przy wynajmowaniu kajaków.

Za wszystkie pozostałe zakupy zawsze płacę bezgotówkowo, ostatnio nawet odetchnąłem z ulgą w dwóch mniejszych miejscowościach, gdzie w małych sklepach zdarzało mi się coś kupić i nie było terminala płatniczego - mogłem za zakupy zapłacić BLIKIEM na numer telefonu sprzedawcy.

Płatności bezgotówkowe w Polsce

Według badania „Płatności bezgotówkowe oczami Polaków 2021”, które przeprowadził Warszawski Instytut Bankowości (WIB), w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej „Warto Bezgotówkowo”, płatności bezgotówkowe wybiera już niemal 80% Polaków, a gotówkę około 20% i co ciekawe ten stan utrzymuje się niemal niezmiennie od trzech lat, czyli od 2019 roku.

Nawet pandemia nie zmieniła znacząco układu sił w tym zakresie, wydaje się więc, że ten stan jest już stabilny. Mamy tu 20% rodaków, którzy nade wszystko wolą płacić gotówką i pozostałą część społeczeństwa, która wybiera wygodę płatności bezgotówkowych.

Wiceprezes Związku Banków Polskich:

Dynamiczny rozwój transakcji bezgotówkowych jest już utrwalonym trendem na polskim rynku. Dzieje się to przy dużym udziale polskiego sektora bankowego, postrzeganego jako jednego z liderów cyfryzacji w naszym kraju. Jednocześnie pragnę podkreślić, że celem jest aby płatność kartą czy urządzeniem była możliwa w takim samym wymiarze i skali, jak w przypadku tradycyjnej gotówki. Oczywiście jednak obrót bezgotówkowy to także wiele korzyści płynących dla gospodarki i społeczeństwa.

Co z gotówką wypłacaną z bankomatów? Tu okazuje się, iż też niewiele się zmienia, prócz wypłat kwot pomiędzy 101 a 200 zł. W tym zakresie spadł odsetek osób wypłacających takie kwoty z 33% w 2019 roku do 25% w roku obecnym.

Najpopularniejszą formą płatności bezgotówkowych są płatności kartą, którą wybiera przeszło połowa Polaków - 55%, na drugim miejscu mamy płatności BLIK - 35%, a podium zamykają płatności w internetowych bramkach płatniczych.

Warto tu zauważyć, iż pytanie dotyczyło wszystkich płatności, zarówno w internecie jak i sklepach stacjonarnych, stąd druga pozycja BLIK. Jeśli chodzi o same płatności internetowe, BLIK już dawno wyprzedził płatności kartowe.

Widać to przy odpowiedzi na pytanie o miejsca, w których dokonujemy płatności bezgotówkowych i na trzecim miejscu mamy zakupy w sieci, za które płaci 43% badanych kartą. Najwięcej płatności kartowych realizujemy w dużych sklepach stacjonarnych - ponad 3/4 Polaków i na stacjach benzynowych - ponad połowa.

Największą bolączką osób płacących zwykle bezgotówkowo są bazary i targowiska, w tych miejscach najczęściej odbijamy się od tabliczki - płatność tylko gotówką, bo aż w 61% przypadków. Pocieszające jest to, że ten odsetek powoli, ale jednak maleje.

Aż 38% płatności, których nie dokonujemy bezgotówkowo wynika właśnie z braku terminala płatniczego w danych punktach handlowo-usługowych.

Jakiś czas temu podniesiony został limit transakcji bezgotówkowych bez konieczności podawania PIN-u do karty z 50 zł do 100 zł. To rozwiązanie przypadło raczej do gustu, ponad połowa Polaków jest za utrzymaniem tego limitu, jedynie 18% chce jeszcze go podwyższyć do 200 zł, a 11% do 150 zł. 14% badanych oczekuje powrotu do limitu 50 zł.

Na koniec zerknijmy na to, co w ogóle Polacy myślą o obrocie bezgotówkowym i gotówkowym. Okazuje się, że zdania są tu podzielone, 49% badanych uważa, że powinniśmy korzystać w tym zakresie z wolnego wyboru, a 36% chce przyspieszenia ograniczenia gotówki w obiegu. Jednocześnie w pierwszym przypadku odsetek osób z taką deklaracją istotnie zmniejszył się od zeszłego roku i zwiększył się tych, opowiadających się za ograniczeniem gotówki.

--
Badanie w ramach kampanii Warto bezgotówkowo na zlecenie Warszawskiego Instytutu Bankowości zrealizował Instytut Badań Pollster. Technika badawcza: badanie zrealizowane metodą wspomaganego komputerowo wywiadu przy pomocy strony www (CAWI). Próba: n= 1049 osób.

Źródło: Warszawski Instytut Bankowości.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu