Płatności i bankowość

Płatność za mandat kartą płatniczą możliwy już teraz

Grzegorz Ułan
Płatność za mandat kartą płatniczą możliwy już teraz
8

Od 2016 roku zmieniły się zasady opłacania mandatów, które wcześniej można było wysłać w formie zwykłego przelewu na konto urzędu wojewódzkiego. W zasadzie proceder ten uległ uproszczeniu, bo należności z tytułu mandatów, od stycznia 2016 roku trafiają na jedno konto w kraju, należące Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, ale wiąże się to z koniecznością wypełnienia specjalnego przelewu na stronach bankowości elektronicznej. A nie wszyscy przecież z niej korzystają.

W zależności od banku musimy wybrać przelew podatkowy, do urzędu skarbowego lub przelew US. Aby jeszcze bardziej uprościć tę przykrą konieczność, wspomniany Urząd Skarbowy z Opola we współpracy z Blue Media udostępnił specjalną stronę Zaplacmandat.pl, na której można opłacić mandat przelewem internetowym, BLIK-iem, a dla tych, co nie korzystają z bankowości elektronicznej - kartą Visa bądź Mastercard.

Krzysztof Ambroziak, Business Development Manager w Blue Media:

Blue Media jako licencjonowana przez KNF krajowa instytucja płatnicza może realizować płatności do urzędów skarbowych. Ponadto nasz serwis otrzymał pisemną aprobatę od naczelnika opolskiego urzędu skarbowego na realizowanie przelewów za mandaty karne. Opłacanie mandatów za pomocą serwisu Zaplacmandat.pl jest nie tylko szybkie i wygodne, ale także w pełni bezpieczne. Według naszej wiedzy uruchomiony przez nas serwis jest pierwszym rozwiązaniem, w którym za mandat można zapłacić kartą.

Formatka do przelewu jest już wstępnie wypełniona danymi Urzędu Skarbowego, wystarczy tylko wpisać serię, numer i kwotę mandatu oraz swoje dane osobowe, no i wybrać formę płatności, przelew czy karta.

Przedstawiciel Blue Media tłumaczy, że to pierwsza opcja płatności kartą za przelew w Polsce, ale już niedługo. Pod koniec zeszłego roku informowaliśmy Was o planach MSWiA wyposażenia policjantów w terminale płatnicze. Na planach się nie skończyło, w wakacje sejm przyjął nowelizację Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, która pozwala teraz na taką formę płatności za mandat, bezpośrednio po przyznaniu u policjanta.

Na początek Policja wyposażona ma być w dwa tysiące terminali, z których korzystać ma 60 tysięcy policjantów oraz 700 inspektorów ITD.

To ma być przede wszystkim ukłon w kierunku cudzoziemców, którzy musieli być dowożeni do bankomatu, jeśli nie mieli przy sobie gotówki. Już niedługo będą mogli wybrać, czy chcą płacić gotówką czy przelewem, czy może właśnie kartą w terminalu płatniczym, jeśli policjant będzie w niego wyposażony.

Tymczasem, pozostaje skorzystać z powyższego rozwiązania, ale polecam tylko w przypadku, jeśli zmuszeni jesteście do płacenia na poczcie. Jeśli macie konto bankowe i korzystacie z bankowości elektronicznej, a nie jesteście obciążani prowizją za przelewy online przez swój bank, korzystniej zrobić to korzystając z tych specjalnych przelewów, gdyż Blue Media pobiera prowizję 5 zł za każdy przelew za mandat, niezależnie od jego wysokości.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu