Bezpieczeństwo w sieci

Liczby zatrważają - ponad połowa oprogramowania w Polsce nie jest legalna

Jakub Szczęsny
Liczby zatrważają - ponad połowa oprogramowania w Polsce nie jest legalna
102

Piractwo komputerowe to nie tylko przestępstwo, ale również i "świetny" sposób na zwiększenie ryzyka cyberataku. Programy, które pochodzą z nielegalnego, niezweryfikowanego źródła może stać się nośnikiem dla złośliwych kodów i rzecz jasna naraża nasze dane na to, że zostaną wykradzione. Jeśli o Pols...

Piractwo komputerowe to nie tylko przestępstwo, ale również i "świetny" sposób na zwiększenie ryzyka cyberataku. Programy, które pochodzą z nielegalnego, niezweryfikowanego źródła może stać się nośnikiem dla złośliwych kodów i rzecz jasna naraża nasze dane na to, że zostaną wykradzione. Jeśli o Polskę chodzi - w tym wypadku jest naprawdę źle - skala tego zjawiska przewyższa poziom europejski aż o 20 punktów procentowych.

Zjawisko to zostało zbadane przez Business Software Alliance i nie dotyczy tylko ściągania nielegalnego oprogramowania z Internetu. Bardzo ważne w tym kontekście jest to, że takowe można nabyć (tak, można kupić...) u resellerów, którzy z firmami, których dotyczą dane produkty nie mają absolutnie nic wspólnego. I o ile piractwo samo w sobie jest złe - zawsze, tak umówmy się, sprzedawanie programów objętych ochroną prawną jest zwyczajnie bezczelne.

W pewnym sensie optymistyczne jest jedynie to, że poziom piractwa komputerowego w Polsce zmalał w latach 2006 - 2013 o 6 punktów procentowych do 51 proc. Jednak postęp w tym wypadku jest cały czas bardzo niewielki i daleko nam do innych krajów Europejskich. Średnia dla wszystkich państw UE wynosi 31 procent i to w dalszym ciągu jest całkiem dużo. Co ciekawe, zbadano korelację między poziomem występowania problemu w danym państwie, a infekcjami złośliwym oprogramowaniem - raport podaje, że im powszechniejszy jest ten proceder, tym więcej jest maszyn, na których działają niebezpieczne programy.

Jak podaje Microsoft w swojej informacji prasowej, coraz więcej otrzymuje się sygnałów na temat sprzedawców nielegalnego oprogramowania, również w serwisach aukcyjnych. Nie trzeba tłumaczyć, co się z tym wiąże. Przede wszystkim, osoba która zakupi taki program nie otrzyma pomocy technicznej, gdy będzie tego potrzebowała. Wskaźnik bezpieczeństwa takiej maszyny jest również niższy - instalowanie czegokolwiek z niezweryfikowanego źródła stwarza niedoceniane wciąż zagrożenie ze strony złośliwego oprogramowania.

W dobie powszechnego dostępu do Internetu, bankowości elektronicznej, serwisów społecznościowych - bezpieczeństwo naszych danych jest ważniejsze, niż kiedykolwiek. Wirusy komputerowe przestały unieruchamiać komputery - cyberprzestępcy ostrzą sobie zęby na nasze dane i nie ma w tym nic dziwnego. Z tego względu nie należy im dawać szans na to, by mogli wykorzystać naszą maszynę do pozyskania informacji o nas - a taką furtą może być właśnie złośliwe oprogramowanie. Czym jest spowodowany wysoki wskaźnik piractwa? Niska świadomość konsumentów przekłada się na częste, omyłkowe zakupy programów, które pochodzą z nielegalnego obrotu. Przestępcy są wymyślni w metodach - pudełka, płyty wyglądają na oryginalne, podrabiane są również dokumenty poświadczające legalność zakupionego oprogramowania. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do tego, czy zakupiona przez nas licencja jest ważna - należy skontaktować się z producentem celem weryfikacji - ten chętnie odpowie, czy dana kopia jest legalna, czy też nie.

Grafika: 1, 2

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

piractwohot