Mobile

Pierwsze komercyjne urządzenia z Firefox OS już w tym tygodniu

Grzegorz Marczak
Pierwsze komercyjne urządzenia z Firefox OS już w tym tygodniu
12

Autorem wpisu jest Andrzej Mazur. Mobilna ofensywa Mozilli nabiera tempa - po deweloperskich telefonach Geeksphone z systemem Firefox OS nadchodzi czas na faktyczne podbijanie rynku. Wczoraj dokładnie o godzinie 12:00 ruszyła kampania urządzeń komercyjnych. Premierowymi telefonami z systemem Fir...

Autorem wpisu jest Andrzej Mazur.
Mobilna ofensywa Mozilli nabiera tempa - po deweloperskich telefonach Geeksphone z systemem Firefox OS nadchodzi czas na faktyczne podbijanie rynku. Wczoraj dokładnie o godzinie 12:00 ruszyła kampania urządzeń komercyjnych.

Premierowymi telefonami z systemem Firefox OS będą ZTE Open i Alcatel OneTouch Fire. Pierwszy z nich już dzisiaj będzie miał swoją premierę w Hiszpanii - zostanie zaprezentowanyprzez Movistar w cenie 69 Euro (bez kontraktu, wraz z kartą microSD o pojemności 4 GB i 30 Euro na rozmowy). Serwis Engadget zdążył już przetestować oba urządzenia. Następne na liście są Kolumbia i Wenezuela, które doczekają się oficjalnej premiery już 15 lipca. W grupie pierwszych krajów, w których nastąpi premiera jest także Polska, więc i my będziemy mieli niedługo okazję przetestować w warunkach bojowych telefony z ognistym liskiem na pokładzie.

Widać dużą mobilizację - Mozilla inwestuje sporo zasobów w promocję Firefox OS pokładając w nim nadzieje na poprawę rynku mobilnego tak samo, jak zrewolucjonizowała korzystanie z Internetu za pomocą przeglądarki Firefox. Powstała specjalna strona pokazująca podstawowe możliwości systemu, można także zobaczyć demo obu urządzeń w akcji na nagraniu wideo.

Czy telefony z systemem operacyjnym stworzonym w HTML5 i JavaScript się przyjmą? Czy Mozilla ze swoim otwartym systemem będzie w stanie wpłynąć na hermetyczny rynek zdominowany przez iOSa i Androida? Ciężko stwierdzić jednoznacznie, ale na pewno warto im kibicować - każda zmiana powodująca zwiększenie konkurencji jest ostatecznie dobra dla konsumenta. Lisek wyskoczył z pudełka i najbliższe dni będą kluczowe dla powodzenia całej inicjatywy.

Zdjęcie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

MozillaFirefox OS