Polska

Z phishingu e-mail/SMS zarabiają w 3 dni tyle, ile dobry programista w miesiąc

Grzegorz Ułan
Z phishingu e-mail/SMS zarabiają w 3 dni tyle, ile dobry programista w miesiąc
10

Dziś Niebezpiecznik opisał na swoich stronach kolejny atak SMS-owy, przy użyciu którego przestępcy chcą wyłudzić dane logowania do bankowości elektronicznych od swoich ofiar. Z kolei Zaufana Trzecia Strona rozwinęła temat, zastanawiając się dlaczego zwykle takie ataki wykorzystują do tego bramkę Dotpay.

W ramach sprawdzania tego procederu natknęli się na ogłoszenie na forum Cebulka, w którym jeden z użytkowników oferował na sprzedaż gotową bramkę Dotpay. Jako przykład zastosowań podlinkował wpisy właśnie na Niebezpieczniku i Zaufana Trzecia Strona, informujące o przekrętach i wyłudzeniach dokonanych za jej pomocą.

Post jest dość obszerny, w dużym skrócie opisuje w nim działanie bramki, dostępne opcje z instrukcją, co i jak robić z wyłudzonymi pieniędzmi (zakup bitcoinów, a jednak), że najlepiej założyć konto na słupa, bo "wytrzymuje" dłużej niż na bezdomnych.

Jesli masz odrobine mozgu i socjotechniki to bramka daje mozliwosc produkcji kont na nieswiadomych slupow ktore wytrzymuja duzo dluzej niz konto na meneli otwarte 3 miesiace wczesniej.

Wspomina o nieświadomych osobach, prawdopodobnie więc konta na słupa zakładane są na skradzione dowody osobiste. Zdradza tez możliwości zarobku na takiej bramce, który może sięgnąć nawet 14 tys. złotych w kilka dni.

Ile takie cos zarabia? raz malo a raz duzo. Jesli wplate robi idiotka ktorej oddajesz za darmo wozek dla dziecka to 100-500zl. Jesli wplate robi osoba ogarnieta, to raz na 2-3 dni pracujac samemu 7-12k wpadnie. Kase zrzucasz na przejety przez siebie wczesniej rachunek, dogadujesz sie z kims o bankierke lub zrzucasz na gielde do wyboru do koloru.

A jak dokonuje wyłudzeń? Na koniec postu wspomina tylko o automatycznej wysyłce wiadomości do użytkowników OLX, czyli najbardziej popularnego serwisu z ogłoszeniami, tak więc skala i liczba osób zagrożonych jest bardzo duża. Niemniej zadziwiający jest fakt, że mimo tylu wpisów, ostrzeżeń we wszystkich mediach, nadal udaje im się wyłudzać w ten sposób dostęp do kont Polaków i okradanie ich na takie kwoty. W swoim poście wspomina o "pewnej osobie", która się tym zajmuje na szeroką skalę, ale to, że takie bramki sprzedaje (10 tys. zł), świadczy o tym, że dużo jest też pojedynczych oszustów, którzy działają na własną rękę. Tak więc bądźcie czujni i ostrzeżcie znajomych, prawdopodobnie takie ataki będą się nasilać w najbliższym czasie.

Źródło: Zaufana Trzecia Strona/Niebezpiecznik.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu