Ciekawostki technologiczne

PayPal zrobił o mnie badanie. Podpisuję się pod nim rękami i nogami

Jakub Szczęsny
PayPal zrobił o mnie badanie. Podpisuję się pod nim rękami i nogami
Reklama

Na dobrą sprawę nie jestem typowym freelancerem - mam przecież co najmniej jedną firmę, z którą utrzymuję owocną i stałą współpracę. Cały czas jestem związany z jeszcze jednym podmiotem, ale całą pracę oraz papierkową robotę wykonuję w domu, przy komputerze. Przy okazji zdarzają się jeszcze pomniejsze zlecenia. Wygodnie, ale problematycznie czasami.

Netfluential na zlecenie PayPala wykonał badanie polskich freelancerów - wbrew pozorom nie takiej małej grupy osób aktywnych zawodowo, które polegają na comiesięcznych zleceniach - zarabiając przy tej okazji raz większe, a raz mniejsze pieniądze. Czego ci ludzie się obawiają, co sobie chwalą, a co zmieniliby w swojej pracy?

Reklama

Polski rynek freelancerów nie jest tak duży jak na zachodzie

Choć nie należymy nawet do pierwszej dwudziestki krajów, w których ten typ zatrudnienia jest szczególnie popularny, to mimo wszystko notuje on bardzo imponujące wzrosty - rok do roku w 2017 było to około 31%. W kwestiach demograficznych, polscy freelancerzy są nieco młodsi, optymistycznie patrzą w przyszłość, ale jednocześnie skarżą się, że mało kto ich pracę traktuje całkowicie poważnie.

Kim jest polski freelancer? Połowa z nich ma mniej niż 30 lat (średnia w UE to 43 lata!), 3/5 to mężczyźni, którzy pracują w wolnym zawodzie od około 3,5 roku. Przeciętny freelancer w Polsce obsługuje do 15 klientów rocznie i ma bardzo zróżnicowane umiejętności - od wprowadzania danych, aż po kompetencje graficzne i na copywritingu skończywszy.

Co cenią sobie polscy freelancerzy? 49% ankietowanych wskazuje na to, że lubi być "własnym szefem", natomiast 46% lubi w tym modelu fakt, iż może pracować wszędzie i o wybranej przez siebie porze. 1/3 badanych wskazuje m. in. na fakt, iż freelancer jest w stanie często zarobić więcej niż średnia krajowa.


Ile zarabia polski freelancer? Respondenci zgłaszali średnie zarobki na poziomie 67 000 rocznie, co stanowi o niemal 20 000 zł rocznie więcej, niż w przypadku średniej krajowej. Nie są to ogromne pieniądze, jednak biorąc pod uwagę brak konieczności dojazdu do pracy i stosunkowo dużą wolność w porach i miejscach jej wykonywania, nie jest to również szczególnie mało.

Co najbardziej wkurza freelancerów?

Paradoksalnie kwestie finansowe są największą bolączką freelancerów. Nie chodzi tutaj jednak o wysokość zarobków, ale o terminowość partnerów. Podobnie jak ich koledzy na świecie, polscy "wolni strzelcy" wskazują na problem z opóźnianiem się wypłat. Ma to mieć związek z niekoniecznie poważnym traktowaniem freelancerów nie tylko przez większe, ale również mniejsze przedsiębiorstwa.

PayPal wskazuje, że receptą na te niedogodności może być jego nowa usługa PayPal.Me, która umożliwia zarządzanie finansami w różnych walutach (co będzie szczególnie przydatne dla freelancerów wykonujących zlecenia dla zagranicznych partnerów), a także realizowanie natychmiastowych przelewów. Mało tego, program ochrony pozwala na zabezpieczenie się przed nieuczciwymi roszczeniami, chargebackami lub cofnięciami transakcji.

Reklama

Co stwarza trudności w uprawieniu wolnego zawodu?

Jak się okazuje, niemal połowa badanych wskazuje na problemy ze skutecznym dotarciem do nowych klientów. Nieco więcej narzeka na kwestie prawne oraz finansowe, np. prowadzenie prawidłowej księgowości. Odpowiedzią na takie bolączki mogą być serwisy dla freelancerów - aż 69% wykonujących wolny zawód wskazuje na obecność w takich platformach. Ci, których jeszcze tam nie ma wskazują m. in. na to, że niekoniecznie wiedzą jak z nich skutecznie korzystać.

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama