Tego wieczoru byłem jedną z ponad 3 milionów osób, które na żywo śledziły transmisję ze startu rakiety Falcon Heavy firmy SpaceX Elona Muska. To było ogromne wydarzenie medialne, o czym przekonywaliśmy się przez następne kilka dni, gdy w telewizji, radiu i internecie odmieniano nazwę firmę i jej założyciela przez wszystkie przypadki. Nic w tym dziwnego!
Polak w SpaceX i niekontrolowana reakcja Elona Muska - kulisy startu Falcon Heavy
Droga Polaka z olimpiady do SpaceX
Natknięcie się na popularne zdjęcie z "imprezy informatyków" nie jest trudne. Fotografia była obiektem wielu, wielu żartów i dotarła niemal do każdego zakamarka sieci - każdy z dobrym czy złym pomysłem dodawał własny podpis i udostępniał dalej. Jeśli dokładnie przyjrzycie się jednemu z młodych chłopaków na zdjęciu - drugi od lewej - a następnie odnajdziecie w sieci fotografię Tomasza Czajki, dziś pracownika SpaceX, to momentalnie zorientujecie się, że ta sama osoba.
Pamiętna fotka została zrobiona w trakcie ogólnopolskiej olimpiady matematycznej w Zwardoniu (Śląsk) w 1997 roku. Czajka pracuje w SpaceX jako inżynier od 2014 roku, a wcześniej przez 6 lat obejmował stanowisko w Google. Start Falcona Heavy to był także jego sukces, co zaznaczyło Polskie Towarzystwo Informatyczne w specjalnym wpisie, mianując go "najlepszym ambasadorem polskiej informatyki na świecie".
Reakcja Elona Muska na start rakiety Falcon Heavy
"Holy flying f--k, that thing took off"
Od samego początku byłem ciekaw, jak na sukces Falcona Heavy zareagował Elon Musk i jak się okazuje National Geographic dysponuje materiałem zza kulis, który pokazuje reakcję miliardera. Co rysuje się na twarzy Muska zaraz po tym, jak rakieta odrywa się od ziemi? To wyraźnie połączenie radości i gigantycznego zaskoczenia, co potwierdzają chwilę później wypowiedziane słowa "Holy flying f--k, that thing took off". Sekundę później wybiegł z centrum kontroli startu, by skierować palec ku niebu i zobaczyć rakietę na własne oczy komentując: "That's unreal!".
Tamtego dnia SpaceX nie zaliczył jedynie sukcesu, ponieważ centralny booster Falcona Heavy nie zdołał wylądować z powodu braku wystarczającej ilości paliwa i wpadł do wody z prędkością 480 km/h - ale co dokładnie się wydarzyło i jakie były tego przyczyny dowiemy się prawdopodobnie w kolejnych materiałach, ponieważ możemy być pewni, że ciągu najbliższych miesięcy regularnie ukazywać się będą programy poświęcone wydarzeniom z 6 lutego. Jednym z nich jest już dostępny wywiad z Muskiem na The Verge.
Największe gwiazdy: Starman i David Bowie
W wybranych momentach, gdy w trakcie transmisji mieliśmy okazję ujrzeć manekina Starmana w samochodzie Tesla Roadster, z głośników można było usłyszeć kilka hitów Davida Bowiego: Life on Mars?, Starman oraz Space Oddity. O tym, jak ogromny zasięg miała wspomniana transmisja, można przekonać się także wtedy, gdy spojrzymy na statystyki prezentujące wzrost popularności wymienionych kawałków w Spotify.
Serwis podzielił się następującymi danymi - względem poprzedniego tygodnia liczba odtworzeń utworów Davida Bowiego wzrosłą o 42%. Który z nich cieszył się największą popularnością? Life On Mars? wzrost o 332%, Space Oddity wzrost o 188% i Starman wzrost o 181% (wzrost obliczono, porównując wyniki globalnych streamingów w przeciągu godziny zaraz po starcie rakiety z tym samym okresem w poprzednim tygodniu.).
Fot. główne - SpaceX (YouTube)
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu