Po Godzinach

Patryk Vega ogłosił nowy projekt. Będziecie mocno zaskoczeni

Konrad Kozłowski
Patryk Vega ogłosił nowy projekt. Będziecie mocno zaskoczeni
8

To nie będzie nowy film ani dokument, ani nawet produkcja telewizja. Patryk Vega rusza ze śledztwem w sprawie Magdaleny Żuk i zachęca internautów do współpracy.

Trudno mi czasem nadążyć za projektami Patryka Vegi, który dość szybko przechodzi od jednego pomysłu do kolejnego. Zapowiedź filmu "Small world" okazała się co najmniej intrygująca i na ten film z zaciekawieniem wybiorę się do kina (lub obejrzę w domu na VOD, jeśli premiera odbędzie się w ten sposób), bo nie tylko podjęty przez reżysera temat, ale i realizacja zwiastują niezły film. I przypomnijmy, że wcześniejszy projekt Vegi pt. "Oczy diabła" również poruszał temat handlu dziećmi, a od lutego tego roku wygenerował już ponad 6 mln odsłon na YouTube. Ważne i dość medialne sprawy sprzyjają popularności filmów, lecz tym razem reżyser idzie w nieco innym kierunku. Przynajmniej na tę chwilę.

Wstrząsający dokument o Britney Spears i filmowe hity – kwiecień na CANAL+

Dokument "Oczy diabła" i film "Small world" Patryka Vegi opowiadają o handlu ludźmi

Nie doczekaliśmy się zapowiedzi filmu fabularnego ani dokumentu, choć podejrzewam, że na pewnym etapie do realizacji takowego dojdzie. Najpierw Patryk Vega chce jednak we współpracy z internautami przeprowadzić śledztwo w sprawie śmierci Magdaleny Żuk, która wyjechała sama na wakacje do Egiptu. Nie poleciał z nią jej chłopak z powodu nieważnego paszportu. Od samego początku pobytu Magdalena Żuk zachowywała się dziwnie, wykazywała sporo agresji, wypytywała innych gości hotelu o swojego chłopaka, jakby zapomniała, że przyleciała sama, a po kilku dniach trafiła do szpitala, ponieważ jej stan się tylko pogarszał. 27-letnia kobieta nie otrzymała jednak żadnej konkretnej pomocy w placówce, a po kilku godzinach wyskoczyła przez okno pomieszczenia na drugim piętrze 30 kwietnia 2017 roku.

Nowy film Patryka Vegi na zwiastunie. „Small World” w obronie dzieci

Patryk Vega poprowadzi (internetowe) śledztwo ws. śmierci Magdaleny Żuk

Do dziś nie rozwiązano tej sprawy, choć mówiło się o samobójstwie, które miała popełnić Magdalena Żuk. Polscy prokuratorzy byli na miejscu w Egipcie badając sprawę od samego początku, ale nie przyniosło to rezultatów. Pojawiało się sporo pytań i niejasności, informacje były niedokładne lub brakowało niektórych faktów, dlatego prokuratura przedłużyła śledztwo do 30 czerwca tego roku. Wśród teorii na temat wydarzeń sprzed kilku lat nie brakuje tych dotyczących handlu ludźmi - Magdalena Żuk miała paść ofiarą tego procederu, a do jej śmierci mieli przyczynić się inni.

Soczysta dawka nowych seriali i filmów na HBO GO – lista nowości na kwiecień

Patryk Vega podejmuje ten temat w krytycznym momencie, ponieważ za kilkanaście tygodni śledztwo może zostać zakończone. Reżyser nawołuje do współpracy i oczekuje materiałów, które zainteresowani powinni przesłać na podany adres mailowy w domenie Protonmail (jedna z szyfrowanych skrzynek dostępnych w Sieci). Jestem ciekaw rezultat jego działań, bo już niejednokrotnie przekonaliśmy się, że tego rodzaju inicjatywy pozwalają dotrzeć do prawdy.

Kwiecień na Netflix – mnóstwo nowości, w tym dwie mocne polskie premiery

Trudno mi jednak wyobrazić sobie sytuację, w które Vega nie skorzystałby z zebranych materiałów i nie zamierzał przygotować kompletnego materiału po zakończeniu swojego śledztwa w formie programu dokumentalnego, być może ze scenami odtwarzającymi wydarzenia z 2017 roku. Na taką zapowiedź przyjdzie nam jeszcze zaczekać, ponieważ śledztwo dopiero rusza. Reakcja internautów na materiał wideo jest pozytywna i to pokazuje, że Vega nadal potrafi celnie dobierać tematy by poruszyć rodaków.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu