Gry

Pasek gry w majowej aktualizacji Windows 10 z masą ciekawych funkcji

Piotr Kurek
Pasek gry w majowej aktualizacji Windows 10 z masą ciekawych funkcji
7

Majowa aktualizacja Windowsa 10 czeka już na pobranie i oferuje szereg funkcji, na które użytkownicy tego systemu czekali od dawna. W nowej wersji Okienek pojawia się też odświeżone narzędzie skierowane w głównej mierze do graczy. To nowy pasek gry Xbox.

Pasek gry w Windows 10 był dostępny od dłuższego czasu, jednak jego funkcjonalność była mocno ograniczona. Nakładka pozwalała na wykonywanie zrzutów ekranu, zapisywaniu rozgrywki w postaci plików wideo, czy uruchamianie nagrywania i transmisji na żywo. Pasek umożliwiał też dostosowanie głośności z ustawieniem priorytetów źródeł dźwięku. Wraz z majową aktualizacją Windows 10, która jest już dostępna, narzędzie zostało przebudowane i usprawnione, a nowe funkcje spodobają się także wszystkim tym, którzy w czasie grania lubią słuchać własnej muzyki z serwisu Spotify.

Zobacz też: Warto czekać na wiosenną aktualizację Windows 10. Takie zmiany rozumiem!

Majowa aktualizacja Windows 10 wprowadza systemowy pasek gry Xbox, który ma współpracować z niemal każdą grą uruchomioną na komputerze. Pasek ma jednak problemy z produkcjami opartymi na API Vulkan i działa wyłącznie w grach w trybie okna. Zamiast pojedynczego okienka wyświetlanego jako nakładka, Microsoft przygotował dla graczy szereg pojedynczych widżetów, które mogą być dostosowywane do własnych potrzeb, a wykorzystywanie ich ma być wygodne i proste.

Nowy pasek gry w majowej aktualizacji Windows 10 już dostępny

Po uruchomieniu paska za pomocą skrótu Win+G lub naciskając przycisk Xbox na kontrolerze konsoli Xbox One pojawi się okno z możliwością wyboru poszczególnych widżetów. Tu do wyboru znajdziecie panele pozwalające na łatwe zarządzanie dźwiękiem, tworzenie i udostępnianie zrzutów, uruchamianie transmisji na żywo za pośrednictwem platformy Mixer, monitorowanie zużycia zasobów komputera, podgląd wykonanych zrzutów, wyszukiwanie drużyn do wspólnej gry wieloosobowej, czy dostęp do komunikatora umożliwiającego prowadzenie rozmów z innymi użytkownikami usług Xbox na wszystkich platformach — komputerach, konsolach Xbox i urządzeniach mobilnych. Każdy z paneli może być przenoszony w dowolne miejsce, można je także dostosowywać według własnych upodobań w ustawieniach paska.

Nowy pasek gry Xbox umożliwia także szybki dostęp do biblioteki serwisu Spotify i słuchanie własnej muzyki podczas gry. Widżet, po połączeniu z kontem Spotify, pozwoli na kontrolowanie odtwarzania bez konieczności minimalizowania gry i przejścia do aplikacji serwisu. Z poziomu paska można też polubić odtwarzane utwory, czy wybierać playlisty.

Źródło: Xbox

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu