Microsoft

Pamiętacie Microsoft Band? Ta opaska ma się świetnie, szczególnie po ostatniej aktualizacji

Konrad Kozłowski
23

Od momentu premiery opaski Microsoftu nie powracaliśmy do jej tematu zbyt często. Powody takiej sytuacji są dość prozaiczne - po pierwsze, opaska nie jest (jeszcze) sprzedawana w Polsce, a po drugie na przestrzeni kilku miesięcy nie doczekaliśmy się żadnych ciekawych wieści. W międzyczasie Microsoft...

Od momentu premiery opaski Microsoftu nie powracaliśmy do jej tematu zbyt często. Powody takiej sytuacji są dość prozaiczne - po pierwsze, opaska nie jest (jeszcze) sprzedawana w Polsce, a po drugie na przestrzeni kilku miesięcy nie doczekaliśmy się żadnych ciekawych wieści. W międzyczasie Microsoft pracował jednak w pocie czoła, by w dniu wczorajszym donieść o nadchodzących zmianach i nowościach.

Nadciągają dedykowane aplikacje

O sile platformy świadczą dziś w dużej mierze zasoby sklepu z dedykowanymi jej aplikacjami. Android Wear i Apple Watch są już gotowe na pomysłowość na deweloperów, lecz Microsoft ze swoją opaską dopiero teraz wkracza do gry. Dostępna już publicznie poglądowa wersja SDK pozwala na wykorzystanie możliwości Microsoft Band przez każdego chętnego programistę. W przyszłym miesiącu mają zostąć udostępnione kolejne informacje na temat SDK i możliwości, które będzie oferować.

Więcej zdrowia

Opaska Microsoftu jest podobną hybrydą do tabletu Surface, który jest tabletem i laptopem w jednym. Band ma połączyć w sobie najlepsze cechy sprzętu fitness śledzącego aktywności użytkownika z funkcjami smartwatcha jak informowanie o aktualnej godzinie, nadchodzących wydarzeniach z kalendarza i powiadomieniach ze smartfona. Zapowiedzi Microsoftu były dość huczne, ale firma nadal ma nad czym pracować w kwestii możliwości fitnessowych - część z nowości, które dodano statnio, nareszcie pozwoli wykreślić wyczekiwane funkcje z nadal dość długiej listy.

W serwisie webowym Microsoft Health już niedługo dostępne będą bardziej szczegółowe wykresy i podsumowania na temat snu, aktywności ruchowych czy spalanych kalorii. W dalszym ciągu jednak nie dorasta to do pięt przygotowanej przez Jawbone platformie, która nie tylko gromadzi i podsumowuje zebrane przez opaskę dane, ale jest także w stanie na ich podstawie podpowiedzieć użytkownikowi jakich zmian powinien dokonać w swoim stylu życia. Wielka szkoda, że jak na razie te szczegółowe informacje i wykresy nie będą dostępne w apliacji mobilnej Health. Pojawią się za to opcje dokładniejszego śledzenia jazdy na rowerze i podobnych aktywności.

Kilka usprawnień

Choć mnie taka funkcja wydaje się zupełnie zbędna, niektórzy mówią wprost, że oczekują możliwości wprowadzania tekstu na opasce/smartwatchu za pomocą klawiaturki ekranowej. Jesli dyktowanie głosowe okaże się niewystarczające, to na użytkowników Microsoft Band czekać będzie stworzona specjalnie z myślą o opasce właśnie klawiatura WordFlow, zapożyczona z Windows Phone. Spodobała mi się za to nowość, w postaci funkcji "quick read", która wyświetla podzieloną treść wiadomości w naturalnym tempie czytania, przy użyciu większej niż zazwyczaj czcionki.

Mimo, że Microsoft określił swoją opaskę mianem prototypu, wyraźnie widać, że firma nie chce zostawić na lodzie klientów, którzy zdecydowali się na jej zakup. Czy w najbliższym czasie możemy spodziewać się nowego modelu? Na to bym nie liczył, prędzej na rynku pojawi się gadżet innego producenta, lecz właśnie z platformą Microsoftu. A wtedy, na rynku gadżetów ubieranych zrobiłoby się jeszcze ciekawiej.

Źródło: cnet.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Microsoft