Świat

Palm wraca do gry z Palm Pre i nowym OS

Paweł Grzegorz Iwaniuk
Palm wraca do gry z Palm Pre i nowym OS
14

Pamiętacie jeszcze taką firmę jak Palm? Swego czasu był to lider na rynku małych cyfrowych asystentów typu PDA. Również w Polsce wiele osób ceniło produkty tej firmy. Firma ta jednak w ostatnich latach przeżywała kryzys związany prawdopodobnie ze wzrostem popularności urządzeń opartych na Window...

Pamiętacie jeszcze taką firmę jak Palm? Swego czasu był to lider na rynku małych cyfrowych asystentów typu PDA. Również w Polsce wiele osób ceniło produkty tej firmy. Firma ta jednak w ostatnich latach przeżywała kryzys związany prawdopodobnie ze wzrostem popularności urządzeń opartych na Windows CE, a później Windows Mobile oraz spadkiem ceny notebooków.

O pewnego czasu w sieci krążyły pogłoski, że Palm pracuje nad nową platformą dla swoich produktów. Miał to być mobilny system operacyjny dla urządzeń przenośnych. Według niektórych informacji miał on być oparty na Linuxie lecz jak mogliśmy się przekonać, nie tylko ta firma postanowiła wykorzystać jako podstawę.

Podczas tegorocznych targów CES Palm zaprezentował urządzenie o nazwie Pre, które wyposażone jest w nowy system operacyjny oparty o idee webOS. Według zapowiedzi Palm i tego co mogliśmy wywnioskować z prezentacji, system ten jest miksem najlepszych cech pozostałych systemów mobilnych.

Po pierwsze jest on wielozadaniowy czyli umożliwia on uruchamianie aplikacji w oknach. Dotychczas, w tego typu urządzeniach mogliśmy się przełączać między ekranami poszczególnych aplikacji. System Palm pozwala uruchomić kilka aplikacji na tym samym ekranie, tak jak w systemach desktopowych.

.

Drugą interesującą cechą jest zintegrowanie systemu z serwisami internetowymi takimi jak Facebook lub chociażby usługami Google. Możliwe będzie łączenie kontaktów telefonicznych z listą przyjaciół z serwisów społecznościowych.

Trzecia, według mnie najbardziej interesująca cecha nowego systemu to środowisko programistyczne. Otóż przedstawiciel Palm zapowiedział, że aby tworzyć aplikacje na ich platformę wystarczy znajomość CSS, HTML oraz XML. Według mnie może być to swoista rewolucja, gdyż nawet ja znam dwie z trzech wymienionych technik ;) .

Wracając jednak do telefonu Pre, według mnie jest on "typowy". Przyzwyczailiśmy się już bowiem do urządzeń z dotykowym ekranem, aparatem 2-3 mpix (czasem nawet 5). Myślę, że również klawiatura QWERTY w komórce przestaje robić wrażenie. Palm Pre jest typowym współczesnym smartphone, którego największym atutem (jeśli się sprawdzi) będzie system operacyjny.

Moim zdaniem, nie powinniśmy się jednak spodziewać Pre zbyt szybko (o ile w ogóle). Polscy operatorzy nie są bowiem zbyt przekonani do rozwiązań wymagających częstych transmisji danych (webOS wymaga częstego lub nawet stałego połączenia z siecią). Na rynku smartphone zaczyna się robić duży tłok.

Źródło: Engadget

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu