Felietony

Dyskusja i komunikacja w internecie - co będzie dalej?

Grzegorz Marczak
Dyskusja i komunikacja w internecie - co będzie dalej?
16

Jeśli popatrzymy na ostanie kilka lat wstecz to zobaczymy jak ciekawie i zarazem dynamicznie ewoluował sposób komunikacji i dyskusji w internecie. Ja pamiętam, że zaczynałem od grup dyskusyjnych i ICQ, to były dwa podstawowe narzędzia do komunikacji i dyskusji -oczywiście gdzieś między nimi był zaws...

Jeśli popatrzymy na ostanie kilka lat wstecz to zobaczymy jak ciekawie i zarazem dynamicznie ewoluował sposób komunikacji i dyskusji w internecie. Ja pamiętam, że zaczynałem od grup dyskusyjnych i ICQ, to były dwa podstawowe narzędzia do komunikacji i dyskusji -oczywiście gdzieś między nimi był zawsze email (polboxowy na początku oczywiście). Grupy dyskusyjne były strasznie wciągające - sam nawet założyłem jedną czy dwie. Pamiętam też dyskusje i sprzeczanie się o to czy fora dyskusyjne są lepsze od grup dyskusyjnych - jak zwykle zawsze były dwa obozy wytykające sobie nawzajem wady i zalety swoich ulubieńców.

To w co nie dałem się wciągnąć to różnego rodzaju chaty i IRC - nigdy nie miałem chyba na to czasu, ale pamiętam też pierwsze chaty gdzie rozmówców reprezentowały postacie 3d - to było coś co przez chwile mnie zainteresowało. Potem powstawały kombinacje chatów i mini chaty dołączane do for dyskusyjnych itp.

Nie pamiętam zbyt dobrze, czy w czasach kiedy dominowały (przynajmniej w moim przypadku) grupy dyskusyjne rozwijała się już tak bardzo jak teraz dyskusja w komentarzach do treści pojawiających się w internecie. Teraz trudno już chyba sobie wyobrazić serwis informacyjny bez możliwości komentowania. Kiedy popatrzymy na blogi to też esencją ich istnienia jest dyskusja z autorem w komentarzach (oczywiście trochę uogólniam).

Co ciekawe rozwój for dyskusyjnych, pojawienie się blogów z komentarzami itp. nie unicestwiło do końca poprzednich form dyskusji bo grupy dyskusyjne cały czas istnieją. Komunikatory internetowe dla mnie zapoczątkowane przez ICQ dają teraz możliwość porozumiewania się głosem no i mamy obraz video z kamer internetowych. W pewnym momencie mówiono nawet, że IM zabija powoli maila ale chyba nie do końca ta przepowiednia była słuszna.

Kiedy wydawało się, że nic nowego nie powstanie bo mamy chaty, komunikatory, fora i dyskusje w komentarzach nagle ktoś wymyślił twittera a zaraz potem chyba lifestreaming. Można powiedzieć, że nie są to nowe formy komunikacji ale są ewolucją tego co prze chwilą mieliśmy na grupach dyskusyjnych czy na forach

Bardzo ciekawi mnie co będzie następne - rodzą się już video czaty czy też systemy dyskusji oparte głównie na obrazie ale nie są one chyba na razie zbyt popularne. Ciekawy jestem waszych pomysłów na to co może być następne i w którą stronę będzie rozwijała się komunikacja i dyskusja w internecie?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu