Ciekawe strony

Polski startup buduje globalną platformę społecznościową

Redakcja Antyweb
Polski startup buduje globalną platformę społecznościową
12

Prawie każdy z nas kiedyś coś kolekcjonował. Pocztówki, znaczki, karty telefoniczne, monety, komiksy, gry, czy klocki LEGO – to tylko niektóre z przedmiotów zbieranych przez osoby z pasją do kolekcjonowania. To właśnie do nich skierowana jest nowa platforma społecznościowa Ownetic.

W dobie internetu znacznie łatwiej dzielić się swoimi zbiorami ze znajomymi czy osobami podzielającymi naszą pasję. Jednak do tej pory nie istniało zbyt wiele miejsc stworzonych głównie dla kolekcjonerów. Może się to zmienić dzięki Ownetic, które właśnie wystartowało i ma szansę stać się pierwszą popularną platformą dla tego segmentu.

Ownetic jest globalną platformą społecznościową skierowaną zarówno do osób zainteresowanych kolekcjonowaniem przeróżnych przedmiotów, jak i do twórców przedmiotów kolekcjonerskich oraz instytucji kultury. Platforma powstała w celu umożliwienia łatwego zarządzania kolekcjami oraz integracji osób o wspólnej pasji w jedną społeczność pasjonatów. Na Ownetic znaleźć można prawie wszystko, co nadaje się do kolekcjonowania. Wśród pokazywanych kolekcji znajdują się także te wyjątkowe, gromadzone przez ich właścicieli przez lata, czasem przekazywane z pokolenia na pokolenie i dopiero teraz udostępnione szerszej publiczności.

Za powstanie platformy odpowiedzialni są Zofia i Mikołaj Dunikowscy, kolekcjonerzy, wydawcy jednego ze znanych polskich magazynów kulturalnych, O.pl Polskiego Portalu Kultury, oraz właściciele firmy IT Modulus. Głównym inwestorem nowego portalu jest Grupa Asseco, jedna z największych spółek IT w Europie.

Jak mówi Mikołaj Dunikowski: „Kolekcjonowanie to nasza pasja. Bardzo dobrze znamy potrzeby kolekcjonerów i twórców, gdyż – podobnie jak IT i UX – to nasze naturalne środowisko. Widzimy, że jest na tym polu bardzo dużo do zrobienia. Chcemy wciągnąć wszystkich w budowanie największej na świecie bazy obiektów, prezentujących w bardzo szerokim ujęciu naszą kulturę i jej rozwój, nasze dziedzictwo”.

W ramach platformy można organizować i prezentować posiadane zbiory, przeglądać kolekcje udostępnione przez innych użytkowników, a także zawierać nowe relacje oparte na wspólnej pasji i zainteresowaniach. Ownetic pozwala w prosty sposób digitalizować posiadane kolekcje, zarządzać nimi, katalogować i kategoryzować, czy porządkować. Dzięki temu są one łatwe do wyszukania przez inne osoby ze społeczności, co dodatkowo sprzyja eksplorowaniu interesujących zbiorów, rozwojowi zainteresowań, a także odkrywaniu nowych pasji. Oczywiście istnieje możliwość ograniczenia przez użytkownika widoczności zamieszczanych w portalu kolekcji. Dodatkowym plusem łatwego wyszukiwania kolekcji jest szansa dla użytkownika na bycie znalezionym nie tylko przez innych pasjonatów, ale i media czy potencjalnych partnerów biznesowych, co może pomóc w budowaniu autorytetu i zdobyciu rozpoznawalności w swojej dziedzinie.

Zbiory można także przeglądać za pomocą listy kategorii dostępnych w menu. Wśród nich znajdziemy: aparaty, zegary, książki, plakaty, fotografie, numizmatykę, czy motoryzację.

Ownetic wyróżnia otwartość na ludzi z całego świata, wspomniana możliwość zaprezentowania w ciekawy sposób zarówno poszczególnych eksponatów, jak i całych kolekcji wraz z ich dokładną historią, oraz szansa dotarcia do osób o podobnych zainteresowaniach. Dzięki temu np. osoby poszukujące konkretnych egzemplarzy do swojej kolekcji mają okazję w łatwy sposób znaleźć tych, którzy takowe egzemplarze posiadają, nawiązać z nimi kontakt i uzupełnić braki w zbiorach. Obecnie platforma nie oferuje rozwiązań e-commerce’owych, dzięki którym użytkownicy mogliby dowolnie wymieniać się przedmiotami, pozyskiwać brakujące egzemplarze oraz sprzedawać te już będące częścią kolekcji, jednak jej twórcy mają na uwadze wprowadzenie ich w przyszłości.

Sama platforma jest również idealnym miejscem dla twórców i producentów przedmiotów kolekcjonerskich. Dzięki Ownetic mogą oni szybko i sprawnie zaprezentować swoje prace i produkty oraz dotrzeć do szerokiego grona potencjalnych nabywców, a nabywcy do nich.

Z Ownetic skorzystają także instytucje kultury, muzea i galerie, które digitalizując zbiory i przenosząc je na platformę mogą dotrzeć do nowych odbiorców.

Warto także zwrócić uwagę na to, że Ownetic stwarza okazję do badań nad kulturą. Jest to miejsce, w którym gromadzone są przedmioty będące wytworami kultury i przykładami ludzkiej kreatywności z różnych okresów.

Aby dodatkowo wspierać użytkowników, jej twórcy wydają Ownetic Magazine, w którym wraz z przedstawicielami społeczności i ekspertami pokazują jak sprawnie tworzyć i zarządzać kolekcjami, a także jak najlepiej wyeksponować ich walory. W ramach magazynu przedstawiane są także historie stojące za wybranymi kolekcjami członków społeczności.

Portal, choć wystartował kilka tygodni temu, już zyskuje fanów tworząc wokół siebie zaangażowaną społeczność kolekcjonerów. Codziennie wprowadzane są nowości, a twórcy postawili na wykorzystanie feedbacku pochodzącego od użytkowników. Jeśli więc jesteście kolekcjonerami, twórcami, artystami, czy po prostu osobami z pasją szukającymi inspiracji, koniecznie wypróbujcie Ownetic.

--

Artykuł powstał we współpracy z Ownetic.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu