Ciekawe strony

Gdyby Google Maps powstało 750 mln lat temu, to wyglądałoby tak!

Kamil Świtalski
Gdyby Google Maps powstało 750 mln lat temu, to wyglądałoby tak!
8

A co gdyby można było na mapie przenosić się... w czasie i sprawdzać, jak wyglądało ukształtowanie kontynentu kilkadziesiąt milionów lat temu? Sprawdźmy to na Ancient Earth Globe!

Internet jest miejscem, w którym regularnie możemy natknąć się na rozmaite narzędzia i pomysły, które zaskakują kreatywnością i bardzo fajnym przygotowaniem. Podobnie sprawy mają się z Ancient Earth Globe -- niepozorną na pierwszy rzut oka mapą, która pozwoli nam się cofnąć nawet o 750 milionów lat wstecz!

Tak wyglądała nasza planeta miliony lat temu

Prawdopodobnie wszyscy miłośnicy prehistorii doskonale wiedzą jak zmieniała się na przestrzeni lat Ziemia, ale jest jeszcze cała reszta -- która niekoniecznie tak starannie śledziła zmiany na naszej planecie. To narzędzie jest banalne w obsłudze -- po uruchomieniu strony, na górnej belce możemy wybrać ile milionów lat wstecz chcemy się wybrać, po prawej stronie możemy robić przeskoki tematyczne (do pierwszych roślin, raf koralowych, dinozaurów itd.). Modelem możemy dowolnie obracać by sprawdzić jak zmieniła się planeta z porównaniem do jej obecnego kształtu, a ponadto mamy też wyszukiwarkę, która pomoże nam wyszukać obecny adres i sprawdzić jak okolica wyglądała nawet kilkadziesiąt milionów lat temu. Warto przy tym odjąć chmurki, by całość prezentowała się bardziej czytelnie. I co tu dużo mówić: warto zwiedzać i skakać w przeszłość, to jeszcze nigdy nie było takie proste ;-).

Bardzo lubię takie kreatywne projekty jak Ancient Earth Globe -- twórcy wykonali kawał dobrej roboty i nie ukrywam, że przez ostatnich kilkanaście minut z przyjemnością przenosiłem się w czasie i sprawdzałem parę adresów. Ot, intrygujące narzędzie które pokazuje, że czasami nawet takie proste pomysły dobrze wykonane potrafią skutecznie odciągnąć od pracy. Skuteczne wyszukiwanie adresów na historycznej mapie świata? Czemu nie! Oby więcej takich dobrych projektów -- przyjemne z pożytecznym ;).

Źródło: Ancient Earth Globe

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu