E-sport

Overwolf - genialna nakładka do LoL, CS:GO i innych gier

Artur Janczak
Overwolf - genialna nakładka do LoL, CS:GO i innych gier

Do niedawna nie używałem żadnych zewnętrznych aplikacji do gier, głównie dlatego, że nie oferowały nic, co by mnie interesowało. Często spowalniają działanie ulubionych produkcji, a ich przydatność jest znikoma. Zdarzało mi się natomiast sprawdzać bazę statystyk z Counter-Strike: Global Offensive w sieci (csgo-stats.com/), ale zastanawiałem się, czy nie ma czegoś lepszego i przyjemniejszego. Tak wpadłem na Overwolf, nakładkę oferującą masę mniejszych rozszerzeń do wielu tytułów. Okazało się, że w tym narzędziu drzemie ogromny potencjał. Postanowiłem więc sprawdzić, czy warto coś takiego mieć na dysku. Nie zawiodłem się.

Gracze CS:GO docenią Overwolf

Początek był skromny, wystarczył jedynie addon z CS:GO Stats, dzięki któremu miałem wszystko pod ręką. Mogłem sprawdzać osiągnięcia, celność i zdolności swoich rywali, jak i mojej drużyny podczas meczu, a także otrzymać podsumowanie po zakończonej rozgrywce. Nie trzeba wchodzić komuś na profil Steam, aby poznać jego możliwości i upewnić się, czy aby przypadkiem nie jest to smurf, albo zwykły oszust. Dodatkowo mam także podgląd na swój zespół i dzięki temu widzę wyniki wszystkich. Mała rzecz, a szalenie przydatna. Sam Overwolf po zakończonym meczu wykonuje całkiem ciekawe zestawienie, gdzie mamy informacje o ilości wykonanych akcji zarówno za sprawą myszki, jak i klawiatury. Nasze wyniki są porównywane ze średnią społeczności danego tytułu. Mnie takie dane bardzo przypadły do gustu. Dla fanów liczb i statystyk narzędzie idealne.


Oczywiście, to zaledwie mały ułamek tego, co potrafi omawiana aplikacja. Trzeba do tego dorzucić jeszcze przechwytywanie wideo, wykonywanie zrzutów ekranu, licznik FPS, wbudowany czat, powiadomienia i sklep z rozszerzeniami. O ile taki FRAPS czy Action potrafią nagrać naszą rozgrywkę, tak Overwolf może automatycznie zarejestrować daną sytuację podczas meczu. Funkcja ta to nic innego jak replay, który może być wykonywany manualnie lub poprzez sam program. Takie krótkie filmiki zostają potem zapisane w formacie wideo albo gif i nadają się do szybkiej publikacji w sieci. Niestety, opcja ta posiada pewną wadę. Działania w tle na komputerze wiążą się ze spadkami klatek animacji, bądź chwilowymi lagami. Nie występują one zawsze, a im mocniejszy sprzęt, tym mniej problemów, ale jednak nadal mają miejsce.

Komentator z Halo, Quake i innych gier


Ogromnym plusem opisywanej nakładki jest AppStore, gdzie znajdziecie mnóstwo dodatkowych aplikacji do takich gier jak: DOTA 2, CS:GO, LoL, Guild Wars 2, Hearthstone i wielu innych. Ciężko sprawdzić je wszystkie, a jest w czym wybierać. Osobiście, mam teraz zainstalowane następujące rozszerzenia:

Killer Voices — paczka zawierająca głosy z wielu popularnych produkcji, nie tylko tych ze świata elektronicznej rozrywki. Zamiast słuchania tych samych komentarzy, możecie je podmienić na ulubione powiedzenia z Quake'a, Halo, a nawet i South Park. Aplikacja obsługuje obecnie kilka gier, ale zapowiedziano, że będzie ich znacznie więcej.

HearthArena Companion — pomocnik do gry Hearthstone, który podpowie, jakie są dobre i złe strony danej karty, a także zaproponuje, co warto dodać lub usunąć ze swojej talii. Program jest jeszcze w wersji beta, ale jak na razie okazał się bardzo przydatny.

Pakiet społecznościowy — Facebook, Twitter i Whatsapp w formie małych aplikacji, zamiast otwartej przeglądarki czy włączonego smartfona. Dla mnie przydatne, ale nie wszyscy muszą tego używać.

Replay HUD — jak sama nazwa wskazuje, HUD do obsługiwania krótkich filmików i animacji, o którym wspomniałem wcześniej.

CS:GO Stats — duży zbiór statystyk z Counter-Strike: Global Offensive, do których mamy dostęp w czasie zabawy, dotyczący nie tylko nas, ale i sojuszników oraz przeciwników.

System Monitoring App — rozszerzenie podaje informacje dotyczące użycia zasobów komputera.

Appstore pełen ciekawych narzędzi


To jest zaledwie garstka tego, co może zaoferować Wam Overwolf. Sklep z dodatkami jest całkiem spory, nie brakuje w nim kalkulatorów, pomocników, klienta: Twitch, Spotify, TeamSpeak i wiele innych. Sam jeszcze nie wykorzystałem pełnego potencjału tego programu, ale z czasem sprawdzę więcej rozszerzeń. Cały czas są dodawane kolejne gry, które są obsługiwane przez tę nakładkę, natomiast pełną listę znajdziecie po tym adresem. Zapewniam, że ilość wspieranych tytułów jest naprawdę duża. Zdaje sobie sprawę z tego że takie narzędzie nie jest dla każdego. Nie będę oszukiwał, że to program idealny, gdyż posiada swoje wady. Czasami coś źle się wczyta i trzeba zrestartować wszystko. Same gry najlepiej włączać wraz z tą nakładką, aby dobrze wszystko później podsumowała, bądź naliczyła czas z danej produkcji. Overwolf nie wpłynął negatywnie na działanie produkcji z mojej kolekcji, natomiast z rozszerzeniami bywa różnie. Te dotyczące nagrywania potrafią zmniejszyć ilość klatek i z tym trzeba się liczyć, bo tylko zewnętrzny sprzęt może całkowicie przejąć pracę nad takimi funkcjami.

Przez kilka miesięcy używam Overwolf i jestem zadowolony. Może i Wam przypadnie do gustu. Zainteresowanych odsyłam na oficjalną stronę: www.overwolf.com. Jeżeli znacie podobne narzędzia, to napiszcie w komentarzach, gdyż jestem ciekaw, czego Wy używacie podczas grania.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu