Felietony

Outsourcing usług VoD czyli TVP nawiązuje współpracę z iplex.pl

Paweł Grzegorz Iwaniuk
Outsourcing usług VoD czyli TVP nawiązuje współpracę z iplex.pl
10

We wtorek informowałem o zapowiadanym starcie serwisu TVN Player. Będzie on usługą VoD udostępniającą treści Grupy TVN w sieci. Przygotowując tamten wpis zadawałem sobie jednak pytanie: a co z TVP? Telewizja Polska prace nad własnym serwisem VoD rozpoczęła jeszcze w 2004 roku. Przez długi okres miał...

We wtorek informowałem o zapowiadanym starcie serwisu TVN Player. Będzie on usługą VoD udostępniającą treści Grupy TVN w sieci. Przygotowując tamten wpis zadawałem sobie jednak pytanie: a co z TVP? Telewizja Polska prace nad własnym serwisem VoD rozpoczęła jeszcze w 2004 roku. Przez długi okres miały one jednak wyłącznie charakter eksperymentalny. Później powstał serwis iTVP.pl (obecnie nie istnieje), który przechodził kilka faz swojego istnienia, aż do wchłonięcia go przez główny serwis TVP.pl. Treści udostępniane przez serwis są w większości płatne. Wydaje się jednak, że model udostępnia przez stację telewizyjną płatnego VoD nigdzie jeszcze się nie sprawdził. Stąd pytanie: co dalej z VoD TVP?

iplex.pl poinformował dzisiaj o nawiązaniu współpracy z Telewizją Polską. Efektem współpracy będzie dystrybucja tytułów z biblioteki TVP. Już w tej chwili, w katalogu serwisu dostępne są między innymi takie seriale jak „Londyńczycy”. Natomiast wśród oferty filmowej pojawiły się takie tytuły jak „Komornik” i „Boisko bezdomnych”.

Na podstawie wiadomości prasowej rozesłanej do mediów wnioskuję jednak, że współpraca z TVP nie jest jeszcze definitywna. Nie ma w niej bowiem, ani słowa o premierowych serialach, które TVP wyemituje jesienią. W iplex.pl nie zobaczy więc nowych odcinków „Rancza” oraz innych nowości.

Telewizja Polska wybrała kilkanaście pozycji, które posłużą do sprawdzenia oglądalności jaką iplex.pl może zaoferować nadawcy publicznemu. Według mnie TVP analizuje możliwość outsourcingu swojego serwisu VoD u zewnętrznego dystrybutora. Swoje podejrzenia opieram na wcześniejszych testach TVP, które przeprowadzone w ipli oraz OnetVOD.

Gdyby iplex.pl spełnił wymagania TVP, moglibyśmy spodziewać się premier nowych odcinków seriali Telewizji Polskiej. Pytanie jednak czy skoro ipli ta sztuka się nie udała to czy iplex.pl podoła?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

TVPVoDiplexPolskie VOD