Świat

Oto perfekcyjny dom dla outsiderów - mały i samowystarczalny

JS
Jakub Szczęsny
16

Jeśli nie lubisz cywilizacji, męczy Cię to, że elektryczność w Twoich gniazdkach pochodzi ze spalania nieodnawialnych surowców i co najważniejsze - nie masz klaustrofobii, może powinieneś zainteresować się projektem od grupy Nice Architects ze Słowacji. Efekt prac tęgich głów z pewnością przyda się...

Jeśli nie lubisz cywilizacji, męczy Cię to, że elektryczność w Twoich gniazdkach pochodzi ze spalania nieodnawialnych surowców i co najważniejsze - nie masz klaustrofobii, może powinieneś zainteresować się projektem od grupy Nice Architects ze Słowacji. Efekt prac tęgich głów z pewnością przyda się osobom, które chcą "rzucić to wszystko i wyjechać w Bieszczady". Co do Bieszczad - zapraszam serdecznie, jest ładnie, ale z zasięgiem są problemy.

Ekokapsuła ma kształt wielkiego jaja. Rozmiary kapsuły nie są zbyt duże (4,5 x 2,5 x 2,5m), ale projektantom udało się w środku umieścić najważniejsze elementy typowego domu - mamy toaletę, malutkie pomieszczenie do składowania rzeczy, kuchnię, jadalnię, prysznic i rozkładane łóżko. Mnie by wystarczyło - uwielbiam niewielkie, aczkolwiek funkcjonalne przestrzenie. Przez długi czas żyłem właściwie w jednym pokoju i radziłem sobie nieźle dzięki odpowiedniemu zagospodarowaniu przestrzeni.

Projekt Nice Architects byłby tylko kolejnym miniaturowym domem, gdyby nie fakt, że jest on właściwie samowystarczalny. Dach został pokryty 600-watowymi ogniwami słonecznymi, a gdy zajdzie słońce, wiatr będzie poruszał 750-watową turbiną. Energia będzie składowana w baterii o bardzo wysokiej pojemności - tak, by nie wyczerpała się w nieodpowiednim momencie. Co więcej, struktura domu pozwala na składowanie wody deszczowej w zbiornikach rozstawionych wokół domu.

Jeżeli chcecie nabyć tę kapsułę - mam niestety złą wiadomość. Nie ma jeszcze dla niej ceny, ale w przedsprzedaży będzie ona dostępna już pod koniec tego roku. Informacja pochodzi z Festiwalu Pionierów, który odbył się w tym miesiącu we Wiedniu. Wiadomo jednak, że koszt transportu kapsuły np. do Nowego Jorku będzie wynosić około 2400 dolarów. To już dosyć wysoka cena. Dla fanów samowystarczalności oraz outsiderów jak znalazł.

Strona projektu

Grafika: 1, 2, 3

Źródło: Engadget

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

dom