YouTube

Oto najpiękniejsza historyczna wideoteka w Internecie - takich nagrań szukałem od dawna

Jakub Szczęsny
Oto najpiękniejsza historyczna wideoteka w Internecie - takich nagrań szukałem od dawna
7

YouTube to nie tylko głupie filmy z kotami, pijanymi ludźmi, czy bolesnymi wypadkami. Wśród wielu dostepnych tam treści można znaleźć również te niesamowicie wartościowe, z których można wiele się nauczyć, bądź poznać bogatą historię naszej cywilizacji. Projekt Associated Press i British Movietone p...

YouTube to nie tylko głupie filmy z kotami, pijanymi ludźmi, czy bolesnymi wypadkami. Wśród wielu dostepnych tam treści można znaleźć również te niesamowicie wartościowe, z których można wiele się nauczyć, bądź poznać bogatą historię naszej cywilizacji. Projekt Associated Press i British Movietone pod tym względem napawa ogromnym optymizmem.

Projekt obydwu organizacji zakłada umieszczenie ponad 550 000 nagrań z najwazniejszych wydarzeń ostatnich 120 lat. Wśród dostepnych treści znajdą się m. in. zburzenie Muru Berlińskiego, "Tank Man" z Placu Tiananmen, czy bombardowanie Pearl Harbor. W dobie Internetu, gdy młodzi ludzie coraz bardziej zwracają się ku serwisom wideo, traktują je jako zastępstwo dla telewizji, taki ruch to niesamowicie ciesząca sprawa. Zwłaszcza, że jest to pierwszy raz, gdy nagrania Associated Press oraz British Movietone trafiają do internetu.

https://www.youtube.com/watch?v=zzvTuuZInkg&list=PLYUZufl6UGR-tGlWoDM9wr0w1Ze_sxAYo&index=13

W tym projekcie widzę również szanse dla naszej edukacji. Podczas wertowania wideotek jednego i drugiego kanału stwierdziłem, że owe publikacje mogą być świetnym dodatkiem do nudnych często lekcji historii. Wrażenia wizualne zawsze lepiej oddziałują na człowieka, zwłaszcza tego młodego, który potrzebuje różnorakich bodźców. Jeżeli tylko nauczyciele odnajdą w tym szansę dla polepszenia jakości kształcenia, 45 minut w klasie będzie bogatsze o wysokiej jakości nagrania. Taka lekcja historii z pewnością zwróci uwagę uczniów na problemy, które właściwie były aktualne wcale nie tak dawno.

W grę wchodzi jeszcze kwestia licencjonowania tych nagrań - jeżeli ktokolwiek będzie chciał użyć tych klipów w swoich własnych produkcjach, dalej będzie potrzebna licencja od Associated Press. Kolekcja cały czas jest rozwijana i przewiduje się, że w ciągu najbliższych miesięcy osiągnięta zostanie docelowa liczba filmów, którą założono na początku projektu. Takie akcje cieszą - właśnie takie treści powinny być pokazywane naszym dzieciom, wnukom. O historii nalezy pamiętać - bezsprzecznie.

Grafika: 1

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

YouTubefilmyhistoria