Android

Google oszczędzi Ci nieco nerwów przy oglądaniu wideo nagranych w trybie pionowym

Jakub Szczęsny
Google oszczędzi Ci nieco nerwów przy oglądaniu wideo nagranych w trybie pionowym
20

Zapewne buszując pod odmętach Internetu nie raz mieliście okazję zetknąć się z materiałami wideo nagranymi smartfonami nie w trybie poziomym, lecz pionowym. Efekt tego jest taki, że przy odtwarzaniu takowych nagrań po bokach widzimy źle wyglądające pasy i ostatecznie, widzimy mniej. Dla tych, któryc...

Zapewne buszując pod odmętach Internetu nie raz mieliście okazję zetknąć się z materiałami wideo nagranymi smartfonami nie w trybie poziomym, lecz pionowym. Efekt tego jest taki, że przy odtwarzaniu takowych nagrań po bokach widzimy źle wyglądające pasy i ostatecznie, widzimy mniej. Dla tych, których taka niedogodność wkurza, androidowy YouTube pozwala na komfortowe oglądanie takich filmów na urządzeniach mobilnych.

To, jak prezentowały się treści wideo w trybie pełnoekranowym w androidowym YouTube mogło denerwować, a użytkownik mógł tylko bezsensownie obracać ekran i rzucać co i rusz mało wybrednymi określeniami w kierunku autora takiego filmu. YouTube dla Androida wykryje od teraz taki "feler" wrzuconego do usługi wideo i przy wybraniu trybu pełnoekranowego dostosuje obraz do ekranu urządzenia, co oczywiście wpłynie pozytywnie na jego odbiór.

Nie jestem jednak przekonany, czy to rozwiąże problem. Sporo osób, także w moim otoczeniu lubi nagrać film właśnie w takiej orientacji - zawsze, gdy widzę taki przypadek, jasno tłumacze, dlaczego nie powinno się rejestrować wideo akurat w taki sposób. Ale co z laptopami, monitorami i telewizorami? Nic, tam użytkownicy dalej będa psioczyć, że wideo jest zrobione żałośnie.

Nowa funkcja odtwarzacza dostępna jest w wersji 10.28, którą można pobrać m. in. z APK Mirror, jeżeli nie widzicie jeszcze tej aktualizacji u siebie. Nie wiadomo jeszcze, czy podobne rozwiązanie trafi do YouTube dla systemu iOS. Czekam na powiadomienia w aplikacjach aparatów urządzeń mobilnych, które będą informować o tym, że nie warto rejestrować wideo w trybie wertykalnym - to z pewnością rozwiązałoby problem raz na zawsze.

Grafika: 1, 2

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu