Sprawdź jaki laptop Intel Evo jest najlepszy dla Ciebie Więcej
Startups

Oszukani przez PARP .pl

GM
Grzegorz Marczak
54

PARP powoli tonie przez brak kompetencji zarówno jeśli chodzi o zasady działania własnych programów jak również braki organizacyjne. Ludzie czują się oszukani przez zmieniające się co chwila decyzje odnośnie składania wniosków. Niektórzy niewytrzymali i założyli stronę z protestem czyli Oszukaniprze...

PARP powoli tonie przez brak kompetencji zarówno jeśli chodzi o zasady działania własnych programów jak również braki organizacyjne. Ludzie czują się oszukani przez zmieniające się co chwila decyzje odnośnie składania wniosków. Niektórzy niewytrzymali i założyli stronę z protestem czyli Oszukaniprzezparp.pl. Chodzi dokładnie o sytuację podczas 3 rundy finansowania w roku 2009. PARP najpierw ogłosił, że wnioski będą rozpatrywane jedynie pod względem merytorycznym a potem okazało się, że liczyła się też kolejność zgłoszeń (wcześniej potwierdzili że nie będzie ona miała znaczenia).

Do protestu przyłączyło się około 100 firm które wspólnie wywalczyły spotkanie z PARP i zainteresowanie prezesa tej organizacji ich problemem (który dzięki mediom był tej Pani już dobrze znany). Początkowo akcja nosiła nazwę Oszukani przez PARP jednak na skutek szybkiej reakcji PARP autorzy akcji złagodzili trochę nazwę zmieniając ją na "Szukający rozwiązania z PARP". Nie ma co się jednak dziwić takiej reakcji protestujących - dla tych przedsiębiorców celem nadrzędnym jest zdobycie dofinansowania a nie wojowanie z brakiem kompetencji w PARP.

Moim zdaniem nie powinniśmy być jednak tak bardzo wyrozumiali dla PARP - Pani prezes jak widać nie przechodzi przez gardło słowo przepraszam (nie ma się zresztą co dziwić kiedy Minister Pawlak wtóruje jej i kuriozalnie oskarża tych którzy się skarżą).

Widać jednak gołym okiem, że w PARP panuje niesamowity bałagan zaczynając od przyjmowania wniosków (które nie mogą oczywiście być elektroniczne?) przez przepisy, których nie znają pracownicy a kończąc na kuriozalnych decyzjach odnośnie przyznania dofinansowania.

Warto się więc zastanowić czy tak ma działać i być zorganizowany organ, który pilnuje aby unijne pieniądze były przeznaczona na rozwój gospodarki w Polsce? Przecież sam styl pracy, zmienność decyzji oraz brak wiedzy wewnątrz PARP aż prosi się o wykorzystanie przez cwaniaków biznesmenów.

Oczywiście, wszystko ma krótkie nogi i już teraz podobno kilku beneficjentów funduszy unijnych ściąganych jest przez prokuraturę. Warto też pamiętać, że PARP to organizacja która również podlega kontroli, a przy takim rozgłośnie i zamieszaniu jest więcej niż pewne, że ona niedługo nastąpi. Efekty kontroli mogą być w przyszłości bardzo bolesne dla tych, którzy uznali unijne fundusze jak źródło szybkich i tanich pieniędzy.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

8.1PARPfundusze unijne