Smart home

Akcesoria Smart+ od firmy OSRAM: dobre na start i dla uzupełnienia inteligentnego domu

Kamil Świtalski
Akcesoria Smart+ od firmy OSRAM: dobre na start i dla uzupełnienia inteligentnego domu
9

Moje podejście do tematu smart home to metoda małych kroków. Nie mieszkam w wielkim domu, do swojej dyspozycji mam stosunkowo niewiele metrów kwadratowych — i sporo potencjalnie fantastycznych gadżetów w temacie najzwyczajniej w świecie mnie omija. Mimo wszystko stopniowo pojawia się w moim otoczeniu coraz więcej gadżetów które, co ciekawe, okazują się bardziej potrzebne niż mi się kiedykolwiek wydawało. Kilka tygodni temu otrzymałem do testów dwa sprzęty firmy Osram: inteligentne gniazdko Osram SMART+ PLUG oraz taśmę LED SMART+ Outdoor Flex Multicolour. Oba urządzenia do działania nie potrzebują żadnych mostków i dodatkowych akcesoriów — doskonale współpracują z apple'owskim Home Kitem i... okazały się wyjątkowo przydatne. Ale o tym za chwilę.

Osram SMART+ PLUG: inteligentne gniazdko, z którego korzystam na co dzień. I już wiem, że niebawem zakupię kolejne

Inteligentne gniazdka to dla każdego urządzającego smart dom (czy, jak kto woli - mieszkanie) spora zagwozdka. Z jednej strony: skoro inwestować we wszystko w wydaniu sterowanym przez smartfony, to po co sięgać jeszcze po zdalne gniazdko? Na to pytanie nie jestem w stanie odpowiedzieć — bo jestem z tych, dla których pełne systemy smart w przypadku mieszkań wydają się przerostem formy nad treścią. I przez dłuższy czas zastanawiałem się, czy i komu faktycznie potrzebne jest inteligentne gniazdko. Owszem, odczuwałem jego brak w chwilach, gdy każdorazowo włączając i wyłączając choinkę musiałem się nieźle nagimnastykować — ale to sytuacja która daje się we znaki raz do roku, przez co najwyżej kilka tygodni. Dlatego chwilę zastanawiałem się, do czego mógłbym z niego skorzystać: listwa do której mam podłączony całą elektronikę użytkową? A może podłączać za jego pośrednictwem żelazko, aby uniknąć standardowego zastanawiania się, czy aby na pewno je wyłączyłem przed wyjściem z domu? Opcji jest wiele, dla mnie jednak najbardziej efektywną i potrzebną okazało się podłączanie biurkowej lampki — ostatniego punktu świetlnego w pokoju, z którego na co dzień korzystam, a jeszcze nie był smart. Chociaż mam już kolejny pomysł — pierwszy gorący wieczór w tym roku uświadomił mi, że będę potrzebował drugiego gniazdka — dla wentylatora, przy którym zasypia się przyjemnie, ale niekoniecznie chcę, by wiało na mnie całą noc.

Gniazdko Osram SMART+ PLUG to niewielkie urządzenie o wielkiej mocy, którego konfiguracja trwa... nie dłużej, niż kilka minut. Załączona instrukcja tłumaczy wszystko krok po kroku — ale jeżeli mieliście przyjemność wcześniej dodawać nowe urządzenia do Home Kita, to nie będziecie się czuć zagubieni. Wystarczy zeskanować kod QR w systemowej aplikacji, a chwilę później — dopełnić formalności. I to byłoby na tyle — podłączamy co nam się podoba i sterujemy z poziomu ekosystemu Apple.

Wykonanie SMART+ PLUG od Osram nie pozostawia nic do życzenia. Oprawka wykonana jest z dbałością o najdrobniejsze szczegóły, stworzona jest z wysokiej jakości tworzyw sztucznych. A poza wtyczką — znajdziemy tam wyłącznie jeden przycisk, za pośrednictwem którego będziemy mogli ręcznie włączyć lub wyłączyć urządzenie. Tyle, włączać, synchronizować i korzystać!

Osram LED SMART+ Outdoor Flex Multicolour: taśma świetlna, która poradzi sobie nawet w ekstremalnych warunkach

Wspominałem już, że nie mieszkam w ogromnym domu, który potrzebowałby automatyzacji od A, do Z. I moja pierwsza myśl gdy odpakowałem oświetlenie Osram LED SMART+ Outdoor Flex Multicolour była: przecież w moim przypadku ono się kompletnie nie sprawdzi, na co mi zewnętrzne oświetlenie? Na wstępie zamontowałem je więc w domu, podkleiłem pod kuchenne szafki. W ten sposób stało się kuchennym oświetleniem numer jeden — ale pierwsze ciepłe dni zweryfikowały moje potrzeby i okazało się, że mając solidnych rozmiarów balkon — taka listwa jest idealnym oświetleniem na długie ciepłe wieczory, które spędzam w gronie przyjaciół i rodziny właśnie na nim. Ale o tym za chwilę.

Czym jest Osram LED SMART+ Outdoor Flex Multicolour? To licząca sobie blisko pięć metrów taśma oświetleniowa pokryta materiałem, który pozwala jej przetrwać nawet w ekstremalnych warunkach. Posiada certyfikat IP65 — jest całkowicie odporna na kurz i pył, posiada ochronę przed dostępem do niezabezpieczonych części drutu. Akcesorium posiada drugi poziom klasy ochronności, a także spełnia standard CE. Bez problemu wytrwa w temperaturach od minus 20 stopni Celsjusza, do 40 stopni Celsjusza.

Jego konfiguracja, podobnie jak i gniazdka, w przypadku testowanego przeze mnie wariantu dla Home Kit jest dziecinnie prosta... no, przynajmniej tak długo, jak wszystko działa zgodnie z planem i podczas konfiguracji nie zaliczacie przerwy w dostępie do sieci, co mnie spotkało. I przy okazji resetowania urządzenia do ustawień fabrycznych zaliczyłem jedno z najmniej intuicyjnych UX we współczesnej elektronice. Aby zresetować sprzęt musiałem co pięć sekund podłączać i odłączać urządzenie z prądu — i tak... pięć razy. W końcu się udało i kiedy problemy z siecią ustały, konfiguracja była banalnie prosta — bo faktycznie wystarczył skan kodu QR, ale co się nadenerwowałem próbując je zresetować to moje.

Osram LED SMART+ Outdoor Flex Multicolour w praktyce wypada naprawdę fajnie — szeroka paleta barw RGBW i możliwość zmiana temperatury (w zakresie 2000…6500 K) czynią z taśmy oświetleniowej urządzenie prawdziwie uniwersalne. W zestawie dostępny jest też zestaw uchwytów i śrubek, za pomocą których możemy je zamocować na dowolnie przez nas wybranej powierzchni. Zamiast wiercić — spokojnie można też sięgnąć po taśmę dwustronną, która bez problemu utrzyma oświetlenie. Jest też bardziej uniwersalna — bez większego problemu zdjąłem Osram LED SMART+ Outdoor Flex Multicolour spod kuchennych szafek i zamieściłem je pod balkonową poręczą, gdzie okazały się fenomenalnym zastępstwem dla zestawu lampek i świec, po które wcześniej zmuszony byłem sięgać. Taśmy nie muszę jednak non-stop wstawiać i wystawiać, nie są mu bowiem straszne ani różnice temperatur, ani wiatry, ani nawet przelotne deszcze!

Inteligentny dom na własne potrzeby

Zdalna kontrola gniazdka oraz taśma świetlna której kolory i jasność mogę dostosowywać do własnego widzimisię to kolejne w moim domu elementy, które okazały się być fajnym uzupełnieniem. I mimo że nie mają kompanów w postaci sterowanej smartfonem pralki, lodówki, piekarnika czy żaluzji — z innymi elementami inteligentnego oświetlenia z którego korzystam tworzą świetny duet. Warto jednak mieć na uwadze, że sprzęty te działają w oparciu o Bluetooth — i zazwyczaj trzeba odczekać kilka sekund na uruchomienie akcesoriów. Testowane przeze mnie warianty urządzeń od Osram korzystają z Apple Home Kit — i wszystkim sterować można za pomocą systemowej aplikacji, która działa sprawnie i... właściwie trudno się w niej do czegokolwiek przyczepić. Daje opcję ustawienia całego pakietu automatów i wygodnego sterowania — ale ogranicza się do ekosystemu Apple, co jest w gruncie rzeczy wielkim ograniczeniem. I jeżeli nie jesteście apple'owi, albo pozostali domownicy nie są — warto rozważyć wersję z ZigBee.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu