Badanie kliniczne przeprowadzone przez American Society of Clinical Oncology przyniosło obiecujące wyniki dla pacjentów z wczesnym stadium raka płuc. Według opublikowanego artykułu w New England Journal of Medicine, przyjmowana raz dziennie pigułka o nazwie osimertinib, sprzedawana pod marką Tagrisso, zmniejszyła ryzyko zgonu o połowę u podgrupy pacjentów, którzy przeszli operację resekcji guza.
Obniża ryzyko śmierci z powodu raka płuc o 50%. Wystarczy jedna tabletka dziennie!
Osimertinib, opracowany przez firmę farmaceutyczną AstraZeneca, działa na konkretny receptor obecny na powierzchni komórek nowotworowych. Receptor ten jest związany z rozwojem raka płuc. W badaniu wzięło udział 682 pacjentów z niedrobnokomórkowym rakiem płuc, które stanowi od 80 do 85 procent wszystkich przypadków tego typu nowotworu. Uczestnicy badania - jak wykazano w treści publikacji - mieli również mutację w genie receptora naskórkowego czynnika wzrostu (EGFR), która zwiększa ryzyko nawrotu raka po operacji.
Polecamy na Geekweek: Fantastyczny sukces polskich naukowców. Ich urządzenie pomoże osobom niewidomym
Mutacja EGFR jest bardziej powszechna w Australii i Azji, ale występuje również u około 10 do 15 procent przypadków raka płuc w Stanach Zjednoczonych. W Europie ten odsetek jest nieco mniejszy. Warto wskazać, iż osimertinib okazał się skuteczny zarówno u palaczy, jak i osób niepalących z rakiem płuc - ta forma terapii więc jest "odporna" na ów środowisku czynnik stanowiący o patogenezie choroby.
Wyniki badań napawają optymizmem
Wyniki badania są obiecujące. Po pięciu latach od diagnozy, 88 procent pacjentów przyjmujących osimertinib nadal było przy życiu, w porównaniu do 78 procent w grupie przyjmującej placebo. Przyjmowana co dzień tabletka znacznie zmniejszyła ogólne ryzyko zgonu z powodu raka płuc o 51 procent. Te wyniki są pierwszymi dowodami na to, że ukierunkowane leczenie wczesnego stadium raka płuc może znacząco wpłynąć na przeżycie pacjentów.
Patrick Forde, profesor nadzwyczajny onkologii w Johns Hopkins Medicine, komentując wyniki badania, stwierdził, że jeszcze kilka lat temu nie było dostępnych skutecznych terapii dla pacjentów wczesnego stadium raka płuc. Chemioterapia po operacji miała natomiast dosyć ograniczony wpływ na przeżycie. Osimertinib i inne terapie celowane otwierają nowe perspektywy dla pacjentów, poprawiając ich szanse na poradzenie sobie z tym bardzo trudnym typem nowotworu.
Osimertinib, znany pod nazwą handlową jako Tagrisso, został już zatwierdzony przez ponad 100 krajów, w tym przez amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA). FDA zatwierdziła stosowanie leku w 2015 roku dla pacjentów z zaawansowanym rakiem płuc, którzy nie reagowali na inne terapie przeciwnowotworowe. W 2020 roku natomiast został zatwierdzony jako terapia wczesnego stadium raka płuc.
Teraz, pacjenci z wczesnym stadium choroby mają teraz większe szanse na skuteczną terapię, która może znacznie poprawić ich długoterminowe rokowania. Odkrycie osimertinibu i jego skuteczność w redukcji ryzyka zgonu stanowi istotny krok naprzód w walce z rakiem płuc i daje nadzieję pacjentom na całym świecie. To naprawdę miłe móc napisać na ten temat tak pozytywne rzeczy - tym bardziej, że w mojej rodzinie był przypadek śmierci z powodu raka płuc: i wcale nie chodziło o osobę palącą papierosy.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu