Nauka

Tak będzie działać lodówka przyszłości. Nauka zaskakuje

Jakub Szczęsny
Tak będzie działać lodówka przyszłości. Nauka zaskakuje
2

Jeżeli sądzicie, że w kontekście działania lodówek nie da się wymyślić już niczego nowego - to jesteście w błędzie. Okazuje się, że można tutaj jeszcze wiele zmienić, a wszystko to dzieje się po to, aby mniej zanieczyszczać środowisko.

Zespół inżynierów materiałowych z University of Maryland, współpracujący z Jiaotong University oraz Beihang University, oba w Chinach, opracował dużo bardziej korzystną dla środowiska koncepcję systemów chłodzenia opartych na wykorzystaniu ściskanego metalu. Ich badania zostały opublikowane w czasopiśmie Science. Mimo faktu, iż poczyniliśmy duże postępy na rzecz znalezienia substancji stanowiących chłodziwa, które są jak najbardziej neutralne dla środowiska - nie udało nam się znaleźć takich, które w ogóle na nie nie wpływają. Dlatego właśnie, inżynierowie cały czas poszukują alternatyw. W ciągu ostatnich 10 lat, poczyniono istotne postępy w zakresie znalezienia sposobu na wykorzystanie materiałów elektrokalorycznych jako czynników chłodzących.

Polecamy na Geekweek: Jestem geekiem i szukam pracy na wakacje. Trzy pomysły, tysiące ofert

Takie materiały ulegają zmianom ich temperatury podczas rozciągania ich lub ściskania z powodu przejść fazowych. Naukowcy z tego zespołu pracowali z drutami wykonanymi z niklu i tytanu (NiTi), które okazały się elektrokaloryczne - do budowy systemów chłodzenia. Udało się pokonać kilka istotnych ograniczeń dla materiałów elektrokalorycznych: ów system potrzebuje wydajnego odzyskiwania płynów oraz zmniejszenie strat ciepła wynikających z tarcia. Dużo zmieniło w tym zakresie zastosowanie gęstszych wiązek rurek NiTi i ulepszonego siłownika - prototypowy system wykorzystuje dwie wiązki połączone za pomocą siłownika

System nie jest na tym etapie gotowy do komercjalizacji. Wykazano, że prototyp pozwala na ochłodzenie zamkniętego otoczenia o 22,5 K. W modelu poglądowym użyto dwóch trybów: jeden tryb został zaprojektowany w celu optymalizacji chłodzenia, a drugi zakresu temperatur. Mimo osiągniętego sukcesu, wiadomo, że zupełnie nowe lodówki będą potrzebowały znacznie lepszych siłowników oraz modyfikacji składu rurek niklowo-tytanowych, aby osiągać jak najlepsze efekty.

Musimy poszukiwać nowych metod działania sprzętów wokół nas

Niestety, jeszcze wiele urządzeń, które nas otaczają, korzystają z albo niekorzystnych dla środowiska substancji, albo szkodliwych dla niego procesów produkcyjnych. Biorąc pod uwagę obecne zanieczyszczenia oraz degradację planety - należy zmodyfikować działanie wielu urządzeń tak, aby jak najmniej ingerowały one w środowisko. To da się zrobić, ale wymaga to kosztowych i żmudnych badań naukowców. Wszystko idzie jednak na tyle dobrze, że ja w wielu aspektach jestem bardzo spokojny o powodzenie starań badaczy. Jeżeli zastanawialiście się więc, jak może działać lodówka przyszłości: oto odpowiedź!

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu