Ciekawostki technologiczne

Kosmiczny hotel, kolonizacja Marsa, zaawansowana sztuczna inteligencja. Wszystko do roku 2050?

Marcin Hołowacz
Kosmiczny hotel, kolonizacja Marsa, zaawansowana sztuczna inteligencja. Wszystko do roku 2050?
11

Przewidywanie przyszłości w wykonaniu kanału RealLifeLore? Tak, poproszę. Dla mnie to zawsze świetna rozrywka. Niezależnie od tego czy chodzi o jakieś hipotetyczne scenariusze, absurdalne pytania, ciekawostki, czy próbę określenia tego co przyniesie przyszłość… zawsze możemy być pewni tego, że będzie ciekawie i przystępnie.

RealLifeLore

Jeśli ktoś jeszcze nie zna kanału RealLifeLore, to naprawdę warto dać mu szansę. Znajdziemy tam całą masę ciekawostek, na przykład odpowiedź na pytanie czy wszyscy ludzie świata mogą żyć w jednym budynku?

Mega budynek, w którym może zamieszkać ponad 7 miliardów ludzi, będzie miał powierzchnię 1339 km kwadratowych, czyli odrobinę mniej niż należące do Danii Wyspy Owcze. Energię zapewni farma słoneczna o powierzchni będącej odpowiednikiem Hiszpanii. Wszyscy byliby skazani na dietę złożoną z batatów, których uprawy znajdowałyby się we wnętrzu mega-struktury. Sztuczne światło i specjalne pionowe uprawy batatów, pozwolą na uzyskanie wydajności o parametrach 1 kilometr sześcienny mega upraw do wykarmienia 27 milionów ludzi posiłkami o wartości 1500 kalorii na dzień.

Inne, równie ciekawe pytanie to co by było, gdyby wszyscy ludzie którzy kiedyś żyli, znów pojawili się na Ziemi?

Co się wydarzy do roku 2050?

Tym razem dostajemy sowitą porcję potencjalnych wydarzeń, które mogą mieć miejsce jeszcze przed rokiem 2050. Nikt nie ma samochodu DeLorean DMC-12 wyposażonego w wehikuł czasu, więc nie ma i 100% gwarancji, że tak właśnie będzie… ale przecież to tylko forma rozrywki.

Nie musimy wybiegać daleko w przyszłość, a już czeka na nas coś ekscytującego. W 2018 roku Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (James Webb Space Telescope) ma zostać wystrzelony w kosmos. Warto dodać, że początkowo wystrzelenie JWST miało nastąpić w 2011, natomiast środki przeznaczone na ten projekt miały się zamknąć w 1,6 mld dolarów. Tyle w teorii, a jak wyszło w praktyce? Data startu przesunęła się do 2018, a koszty… wzrosły prawie do 9 mld dolarów. Samo życie…

W 2020 prace nad nowym najwyższym wieżowcem na świecie powinny dobiec końca. W tym samym roku Bigelow Aerospace chce umieścić na orbicie swój hotel dla 6 osób. Milioner Robert Bigelow wierzy, że taka kosmiczna turystyka ma potencjał, dlatego przeznaczył sporo pieniędzy na opracowanie nadmuchiwanych kosmicznych habitatów. Z kolei w 2022 Chiny zaczną budować swoją własną stację kosmiczną. Wygląda na to, że najbliższa przyszłość stoi pod znakiem kosmosu. Może to stanowić pocieszenie dla wszystkich osób, które martwią się nadchodzącym końcem Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, bo Amerykanie tracą zainteresowanie w związku z jej dalszym finansowaniem i w 2024, ew. po przedłużaniu do 2028 faktycznie mogłaby zostać… anulowana.

To, że ludzkość zbudowała stację znajdującą się na wysokości ok. 400 km, poruszającą się z prędkością prawie 30 tys. km na godzinę, nie jest czymś co przyszło z łatwością. Kosztowało to nie tylko wiele lat pracy, ale również i pieniędzy, naprawdę dużo pieniędzy… ISS można zaliczyć do jednego z najdroższych wytworów ludzkości z poniesionymi kosztami na poziomie 150 miliardów USD. Poza tym, każdego roku na utrzymanie stacji przeznaczane są pieniądze w wysokości ok. 4 miliardów USD. Źródło.

Przeskakując odrobinę dalej, możemy oczekiwać prób kolonizacji Marsa. Niezależnie od tego czy będzie to np. misja SpaceX, która powinna trafić do celu w 2027 roku, czy też misja NASA w późniejszym terminie, na pewno możemy oczekiwać poważnych działań w tym kierunku. No… przynajmniej poważnie traktowanych prób.

Co jeszcze może nastąpić do roku 2050? Z najbardziej intrygujących rzeczy warto wspomnieć o pomyśle super inteligentnych komputerów. Jak mówi znany futurolog Ray Kurzweil:

Do roku 2029 komputery będą wyposażone w inteligencję na ludzkim poziomie. Doprowadzi to do tego, że zaczniemy integrować komputery z ludzkim poziomem inteligencji z naszymi mózgami, następnie łącząc je z chmurą, aby poszerzyć to kim będziemy. Źródło.

To… bardzo śmiała wizja. Nawet gdyby miało to miejsce znacznie później, z pewnością byłoby to coś przełomowego. Ciekawe czy zaawansowana sztuczna inteligencja powstanie jeszcze za naszego życia?

Opisałem zaledwie kilka ciekawostek, a więcej znajduje się w filmiku od RealLifeLore. Miłego oglądania!

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu