Felietony

OS X Lion lepszy od Windows 7 - jeżeli chodzi o adaptację systemu

Grzegorz Marczak
OS X Lion lepszy od Windows 7 - jeżeli chodzi o adaptację systemu
Reklama

Autorem tekstu jest Michal Majchrzycki System operacyjny Apple’a z pewnością nie sprzedaje się lepiej niż Windows 7, ale ma też swoje zalety. Zda...



Autorem tekstu jest Michal Majchrzycki

Reklama

System operacyjny Apple’a z pewnością nie sprzedaje się lepiej niż Windows 7, ale ma też swoje zalety. Zdaniem szefa firmy z Cupertino jest nią chociażby szybka adaptacja systemu przez użytkowników Maków.

Po konferencji, na której Apple zaprezentował iPhone’a 4S, pojawiło się sporo komentarzy zawiedzionych osób. A to, że nie pokazano niczego nowego, nudno, dużo marketingu itp. Nawet nowa usługa Siri nie zdołała przekonać malkontentów. Abstrahując od tego, że Apple rzeczywiście nie zaskoczył nas niczym nowym, tego typu komentarze pojawiają się za każdym razem, kiedy firma z Cupertino wprowadza nowe produkty na rynek. Tak samo było z iPhone’em 3GS, iPadem 2, nawet OS X Lionem. Ano właśnie...

Konferencje Apple to nie tylko nowe produkty i usługi, ale również garść informacji, którym warto się bliżej przyjrzeć. Na przykład wypowiedzi na temat OS X Lion, któremu Tim Cook poświęcił parę zdań. Zaczęło się od stwierdzenia, że nowy system Apple’a został znacznie lepiej przyswojony przez użytkowników, niż Windows 7. Nie chodzi tutaj o liczbę sprzedanych kopii, bo porównywać 6 mln pobranych wersji OS X Lion z 400 mln oprogramowania Microsoftu nie ma sensu. Cook miał na myśli statystyki - te zaś pokazują, że Lion w ciągu pierwszych 2 tygodni został zainstalowany na 10% Maków na świecie. Microsoftowi osiągnięcie podobnego wyniku z Windows 7 na pecetach zajęło... 20 tygodni.

Do szybkiej adaptacji systemu z Cupertino przyczyniło się kilka czynników. CEO Apple’a mówił głównie o możliwości pobrania Liona z Mac App Store. System został udostępniony w e-sklepie, co wyeliminowało konieczność kupowania wersji „pudełkowej” i znacznie przyśpieszyło dystrybucję. To na pewno jedna z przyczyn, Cook nie wspomniał jednak o innych, zapewne mniej wygodnych dla Apple’a. Maki nie są raczej wykorzystywanym sprzętem w wielkich firmach - te najczęściej używają pecetów. Zaś aktualizacja systemu w dużych spółkach, instytucjach czy organizacjach to na ogół długofalowy proces. Stąd też tak wolna adaptacja Windows 7 i duża popularność mającego już dekadę Windows XP.

Cook poinformował również, że OS X Lion sprzedaje się o 80% lepiej niż wcześniejsza edycja systemu Apple’a, czyli Snow Leopard. Miałaby być to również zasługa wprowadzenia oprogramowania do Mac App Store. Moim zdaniem równie istotna jest zmiana modelu sprzedaży systemu. Właśnie od wersji Snow Leopard Apple zdecydował się na częstsze wydawanie oprogramowania za niską cenę (20-30 dolarów). Dzięki temu wielu użytkowników, którzy nie byliby w stanie wysupłać z kieszeni kwoty porównywalnej do tej, jakiej żąda Microsoft za swój system, jest w stanie zapłacić za stosunkowo tani OS X.

Do wzrostu popularności systemu Apple’a może przyczynić się też (zdaniem analityków) rosnąca sprzedaż Maków - w tym roku o 4,5%. Do 2015 roku przewidywany jest wzrost o około 5,2%. Z kolei rynek pecetów miałby zdaniem firmy Gartner rozwijać się nieco wolniej, niż dotychczas przypuszczano - 3,8% w tym roku.

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama