Zaintrygowany pomysłem na nową odsłonę systemu OS X postanowiłem przeczesać sieć pod kątem konceptów na Windows 9. Następca "ósemki" może nie pojawić ...
Zaintrygowany pomysłem na nową odsłonę systemu OS X postanowiłem przeczesać sieć pod kątem konceptów na Windows 9. Następca "ósemki" może nie pojawić się tak szybko jak mogłoby się wydawać, ponieważ w przypadku Windows 8 Microsoft obrał nieco inną drogę procesu aktualizacji systemu. Całkiem możliwe jest więc, że premiera "dziewiątki" odsunie się w czasie, choć nie oznacza to, że nie możemy już teraz pospekulować jakie zmiany zajdą.
Windows 8 oferujący Ekran Start okazał się nie lada wyzwaniem dla wielu użytkowników. Nowe sposoby nawigacji, gdzie prym wiedzie Charms Bar skrywający większość podstawowych funkcji systemu, nie przypadły sporej ilości użytkowników do gustu ponieważ ci przyzwyczajeni byli do sprawdzonych i poznanych już przez nich rozwiązań. Kto się nie rozwija ten się cofa - zwykło się mawiać, dlatego Microsoft obrał nową ścieżkę z "ósemką" i tym bardziej intrygujące jest to, jaki będzie kolejny krok.
Czy firma z Redmond pójdzie na całość i w kolejnej edcyji okienek zaprezentuje coś zupełnie nowego, jednocześnie zrywając całkowicie z tym co znane i lubiane? Wcale nie zdziwiłbym się, gdyby takie plany snuli już dzisiaj inżynierowie Microsoftu, a to co do zaproponowania ma Jerry Japinen, autor konceptu interfejsu Windows 9, prezentuje się naprawdę nieźle.
Projekt zakłada niemalże zupełne zniknięcie typowych okienek - aplikacje dla Windows 9 bardziej przypominają te z "ósemki" choć też z kilkoma wyjątkami, gdyż nie ma potrzeby uruchamiania ich w trybie pełnoekranowym. W takiej sytuacji pasek zadań i okna innych aplikacji są cały czas widoczne. Wspomniany pasek zadań stracił swój typowy wygląd stając się przezroczystym elementem interfejsu, co wygląda naprawdę świetnie, dając jednocześnie wygodną kontrolę nad tym jakie aplikacje działają w tle. Spodobał mi się także pomysł płynnego przechodzenia między otwartymi programami - wszystko odbywa się na wzór przewijania Ekranu Start, czyli w orientacji poziomej. Dzięki temu w tle umieścić można naprawdę szerokie zdjęcie panoramiczne, co może spodobać się sporej grupie użytowników. Ekran Start to teraz esencja minimalizmu: skrót do ustawień systemu, pole wyszukiwania, widżet pogodowy, zegarek i lista powiadomień.
Niezwykle udanie zaprojektowane zostały także widoki pełnej listy aplikacji oraz miniatur okien aplikacji, co umożliwia szybki przegląd tego co dzieje się w otwartych programach. Jerry sugeruje także, że "typowe" aplikacje dla systemu Windows doskonale współgrać będą z aplikacjami "metro" - co widać na zrzutach ekranu, gdzie obok Skype'a znalazł się odtwarzacz VLC. Windows 9 znacznie lepiej miałby radzić sobie z różnymi sposobami jego obsługi - za pomocą ekranu dotykowego jak i zestawu klawiatury z myszką.
Wielka szkoda, że realizacja takiego projektu jest mało prawdopodobna, bo na obrazkach prezentuje się fantastycznie. Patrząc jednak na niego nieco bardziej krytycznym okiem można stwierdzić, że system ten świetnie spełniałby rolę centrum multimedialnego, lecz wygoda pracy mogłaby poważnie ucierpieć. Czy Waszym zdaniem Windows 9 powienien być "tylko" rozwinięciem idei Windows 8, a może zaoferować coś zupełnie świeżego?
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu