Motoryzacja

Orlen inwestuje w elektromobilność! W całej Polsce pojawi się 150 ładowarek do aut elektrycznych

Marek Adamowicz
Orlen inwestuje w elektromobilność! W całej Polsce pojawi się 150 ładowarek do aut elektrycznych
15

Polski Koncern Naftowy Orlen inwestuje w elektromobilność. Docelowa sieć ładowania aut elektrycznych ma liczyć 150 punktów, a jeszcze w 2019 roku pojawią się pierwsze z nich.

Podczas konferencji prasowej na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, członek zarządu płockiego koncernu ds. sprzedaży Zbigniew Leszczyński zapowiedział rozpoczęcie programu instalowania stacji ładowania samochodów elektrycznych na swoich stacjach benzynowych. Przy centrali spółki już pojawił się pierwszy punkt.

Orlen inwestuje w elektromobilność: będą pierwsze ładowarki

PKN Orlen rozpoczął już inwestycje związane z elektromobilnością. W styczniu ogłoszono pierwsze postępowania na instalacje stacji ładowania pojazdów elektrycznych przy stacjach benzynowych spółki. Do walki o zbudowanie 23 takich punktów o mocy 50 i 100 kW zgłosiło się 12 podmiotów. W pierwszej kolejności wybrano miejsca ulokowane przy trasach tranzytowych, autostradach  drogach szybkiego ruchu. Zbigniew Leszczyński podkreślał, że ta inwestycja realizowana ma być w latach 2018-2019.

Pierwsze urządzenia do ładowania samochodów elektrycznych już zostało zainstalowane przy siedzibie spółki w Płocku i w Warszawie. Na dzień dzisiejszy trwają testy urządzenia i nie jest ono publicznie dostępne. W przyszłości jednak ma służyć również okolicznym mieszkańcom. Co ciekawe we flocie samochodów PKN Orlen nie ma obecnie jeszcze dostępnych aut elektrycznych. Spółka jednak myśli już nad pierwszymi zakupami.

„Naszym takim planem strategicznym jest, żeby w najbliższych latach - nawet staramy się to zrobić do końca 2019 r. - docelowo w naszej sieci stacji paliw było 150 punktów ładowania samochodów elektrycznych" - zapowiedział Zbigniew Leszczyński

Orlen inwestuje w elektromobilność: program budowy zakończy się w 2019 roku

Jak wspominał członek zarządu PKN Orlen, płocki koncern chce zbudować do końca 2019 roku nawet 150 ładowarek. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że pierwsze urządzenia ogólnodostępne staną na wybranych stacjach paliw jeszcze w 2018roku. Nie będą to pierwsze urządzenia w Polsce, bowiem przy dwóch stacjach już stoją stacje ładowania zbudowane zostały przy współpracy z Teslą – jedna działa w Kostomłotach na Dolnym Śląsku, a druga w Katowicach.

Na stacjach płockiego koncernu staną urządzenia o mocy 50 i 100 kW. Stacja szybkiego ładowania dysponująca słabszym napięciem może naładować pojazd elektryczny ze stanu 20% do stanu 80% w zaledwie 30 minut. Wszystkie punkty, które chce postawić Orlen zostaną wyposażone w dwa złącza do ładowania pojazdów prądem stałym, z wtyczką CHAdeMO oraz CCS, a także w złącze Typ 2 do ładowania aut elektrycznych prądem przemiennym.

Planowane inwestycje w stacje ładowania pojazdów elektrycznych idealnie wpisują się w rządowy program elektromobilności. Rząd Mateusza Morawieckiego chce w najbliższych latach wybudować ponad 1000 miejsc, gdzie możliwe będzie naładowanie samochodów elektrycznych. Dodatkowo szybkowane są ulgi podatkowe dla inwestujących w pojazdy elektryczne. Wszystko dla zmniejszenia emisji CO2 oraz szkodliwych substancji w atmosferze.

Czy program PKN Orlen ma szanse na powodzenie? Jeśli zapowiedzi premiera Morawieckiego faktycznie się sprawdzą i wprowadzone zostaną ulgi podatkowe, a sieć punktów ładowania zostanie mocno rozwinięta, to program elektromobilności, w skład którego m.in. ma wejść inwestycja PKN Orlen będzie miał szanse na powodzenie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu